Trump: Comey, były szef FBI, to „kłamliwa, oślizła gnida”

Trump: Comey, były szef FBI, to „kłamliwa, oślizła gnida”

Prezydent USA Donald Trump nazwał w piątek byłego szefa FBI Jamesa Comeya „kłamliwą, oślizłą gnidą”, którą miał „wielki zaszczyt zwolnić”. Comey, zdymisjonowany w trakcie nadzorowania śledztwa w sprawie Russiagate, promuje w mediach swoją książkę na ten temat.

Trump nieoczekiwanie zwolnił Comeya w maju 2017 roku i – jak przyznał w wywiadzie dla NBC – usunął go, mając na uwadze dochodzenie w sprawie ingerencji Rosji w wybory w USA.

Ta decyzja prezydenta jest teraz przedmiotem śledztwa prokuratora specjalnego Roberta Muellera prowadzącego dochodzenie w sprawie Russiagate – przypomina „Washington Post”. Zespół Muellera bada, czy zwolnienie Comeya stanowiło próbę utrudnienia działania wymiaru sprawiedliwości.

Trump zareagował w piątek serią obraźliwych tweetów na zamieszczenie w mediach cytatów z mającej się niebawem ukazać książki Comeya, w której były szef FBI porównuje styl rządzenia prezydenta do „pożaru lasu” i przedstawia Trumpa jako egocentryka oraz kompulsywnego kłamcę – relacjonuje „WP”.

Jak podaje „The Hill”, prezydent zaczął pisać na Twitterze kilka minut po wystąpieniu Comeya w programie sieci ABC News “Good Morning America”, w którym były szef FBI powiedział, że nie można wykluczyć, że opisywane wcześniej kompromitujące Trumpa materiały, będące jakoby w posiadaniu Rosjan, rzeczywiście istnieją.

„James Comey jest sprawdzonym AUTOREM PRZECIEKÓW I KŁAMCĄ. Prawie każdy w Waszyngtonie myślał, że należało go zwolnić, za jego fatalną pracę, aż został, w rzeczy samej, zwolniony” – napisał Trump.

„Jest słabą kłamliwą oślizłą gnidą, która była, jak dowiedziono, fatalnym dyrektorem FBI” – dodał prezydent.

„Prawda była taka, że ustawodawcy z obydwu partii krytykowali Trumpa za zwolnienie Comeya” – zauważa dziennik „USA Today”.

W wywiadzie dla ABC News Comey powiedział m.in. że obsesją prezydenta, prócz śledztwa w sprawie Russiagate, był niesprawdzony zarzut, że podczas podróży do Moskwy Trump, zanim zainteresował się polityką, spędził noc z dwiema prostytutkami, na „niezwyczajnym seksie”. Rosjanie mają jakoby dysponować nagraniem tej przygody Trumpa.

Prezydent miał żądać od Comeya, by „dowiódł, że nie miało to miejsca”.

Piątkowe wystąpienie Comeya w telewizji i tweetowa tyrada Trumpa, to pierwsze salwy w nowej, otwartej wojnie słów między byłym szefem FBI i prezydentem – komentuje „USA Today”.

Krajowy Komitet Partii Republikańskiej stara się już zdezawuować mającą się ukazać książkę Comeya (pt. „Wyższa lojalność”) i jej autora; stworzył strony internetowe „Kłamiący Comey” (Lyin’ Comey) – pisze „WP”.

Na portalu przychylnej Trumpowi telewizji Fox News pojawił się tekst pod tytułem „Książka Comeya pełna nieudowodnionych ataków na Trumpa, wyniosłych pochwał dla siebie”.

„Książka aż kipi od pogardy i inwektyw pod adresem człowieka, którego amerykański lud wybrał, by przewodził naszemu narodowi” – brzmi opinia Fox News.

W maju ubiegłego roku, tuż po zdymisjonowaniu Comeya, Trump napisał na Twitterze, że byłoby lepiej dla niego, gdyby nie było taśm z nagraniami ich rozmów.

Media uznały, że tweet prezydenta był ostrzeżeniem dla byłego szefa FBI, by nie ujawniał szczegółów rozmów z prezydentem. Wciąż nie wiadomo, czy Trump je nagrywał. Zeznając w ubiegłym roku przed komisją Senatu USA ds. wywiadu Comey powiedział, że ma nadzieję, że takie taśmy istnieją.

Większość ankietowanych Amerykanów – 48 proc. – oceniło w sondażu dla „Washington Post” i ABC News, że Comey jest bardziej wiarygodny niż Trump. Po stronie prezydenta opowiedziało się 32 proc. respondentów – podaje „USA Today”.(PAP)

Na zdjęciu: James Comey
fot.SHAWN THEW/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Krzysiek W.
  Krzysiek W. 13 kwietnia, 2018, 11:37

  To juz wystarczy co I jak mowi I wypowiada sie na temat czlowieka „dzieki ktoremu” zostal wogole Prezydentem po ogloszniu zekomego sledztwa odnosnie e-mai/li H. Clinton co ja praktycznie „wyeliminowalo” . I dlatego przegrala wybory ( oczywiscie nigdy nie bylem Jej sympatykiem a wprost przeciwnie ) . „Make America Great Again ” tylko ze w chwili obecnej jestesmy „o wlos ” od konfliktu I to swiatowego .

  Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 13 kwietnia, 2018, 14:12

  Ta wypowiedź brzmi, jakby Trump mówił o sobie. Nic zresztą nowego, wszyscy o tym wiedzieliśmy z wyjątkiem głuchych i ślepych.

  Reply this comment
 3. Yaroon
  Yaroon 13 kwietnia, 2018, 15:29

  Ten pajac jest niezrównoważony, gada co mu ślina na język przyniesie. Chlapie tym ozorem – a przecież grożenie Rosji atakiem to nie żarty !

  Reply this comment
 4. siara
  siara 13 kwietnia, 2018, 17:35

  proponuje aby wszyscy wyborcy Trumpa jako pierwsi wystawili swoich synow, wnukow na pierwsza linie frontu.

  Reply this comment
 5. Agly
  Agly 14 kwietnia, 2018, 08:12

  God bless America??
  Zsylajac tego kretyna??

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*