Trump chwali Volkswagena za plan zainwestowania w USA 800 mln dol.

Trump chwali Volkswagena za plan zainwestowania w USA 800 mln dol.

Prezydent USA Donald Trump pochwalił we wtorek Volkswagena za ogłoszony w poniedziałek plan zainwestowania 800 mln dol. w fabrykę samochodów elektrycznych w Chattanooga, w stanie Tennessee.

„Volkswagen zainwestuje 800 milionów dolarów w Chattanooga, Tennessee. Będą produkować pojazdy elektryczne. Gratulacje dla Chattanoogi i dla Tennessee za dobrze wykonaną robotę. Duże zwycięstwo!” – napisał Trump na Twitterze.

Prezydent wielokrotnie groził, że obłoży niemieckie samochody wysokimi cłami. Na początku grudnia Trump spotkał się w Białym Domu z przedstawicielami niemieckich koncernów motoryzacyjnych, aby omówić ich inwestycje w USA.

Trump „podzielił się wizją, zakładającą, że wszystkie firmy będą produkować w USA, i chęcią stworzenia przyjaznego otoczenia dla prowadzenia biznesu” – poinformował Biały Dom w komunikacie.

Trump tłumaczył wtedy plan nałożenia ceł na samochody i części samochodowe chęcią zniwelowania deficytu handlowego między USA a ich partnerami, również tymi z Europy.

„Z naszej perspektywy stanowisko USA jest zrozumiałe. (…) Chcą dalszych inwestycji w USA. Teraz czas na rząd i Unię Europejską, aby znalazły rozwiązanie korzystne dla wszystkich stron. Jako Volkswagen chcemy zachęcić do nawiązania stabilnych relacji handlowych USA, Niemiec i całej UE” – podał wtedy VW w komunikacie.

Trump groził na początku ubiegłego roku nałożeniem ceł na importowane samochody, ciężarówki i części zamienne. W 2017 roku ich wartość wyniosła 335 mld dolarów. Na zapowiedzi Waszyngtonu zareagowała Unia Europejska, grożąc podjęciem podobnych kroków. Do złagodzenia stanowisk doszło latem, kiedy UE i Waszyngton porozumiały się w sprawie dalszych rozmów i zmniejszenia barier handlowych. (PAP)

fot.Clemens Bilan/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*