Trump: chcemy handlować z W. Brytanią; UE traktuje nas okropnie

Trump: chcemy handlować z W. Brytanią; UE traktuje nas okropnie

Prezydent Donald Trump zapewnił w piątek na konferencji prasowej z brytyjską premier Theresą May, że zaakceptuje każdy wynik negocjacji między W. Brytanią a Unią Europejską, ale oczekuje, że nowa relacja kraju ze Wspólnotą pozwoli na swobodny handel z USA.

W czwartek wieczorem „The Sun” opublikował rozmowę z Trumpem, w której prezydent USA bezprecedensowo skrytykował szefową brytyjskiego rządu, mówiąc m.in., że stan negocjacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w sprawie Brexitu „nie jest dobry” i skarżył się, że May nie posłuchała jego sugestii, jak wypracować dobre porozumienie z UE, przez co mogła zagrozić przyszłej umowie handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

„(May) podejmie decyzje na temat tego, co zrobi. Ja proszę tylko o to, aby nie było żadnych ograniczeń. (…) My chcemy handlować z Wielką Brytanią (…) przeczytałem, że to może nie być możliwe, ale po rozmowie z ludźmi premier i ekspertami od handlu wierzę, że to będzie absolutnie możliwe” – tłumaczył.

„Cokolwiek zrobicie, dla mnie to OK, ale upewnijcie się, że będziemy mogli handlować ze sobą” – dodał.

Prezydent odniósł się w ten sposób do tego, że niektóre propozycje dotyczące przyszłych relacji handlowych Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, zawarte w zaprezentowanej przez brytyjski rząd białej księdze wymagałyby zobowiązania ze strony rządu w Londynie do przestrzegania unijnych przepisów i standardów, jednocześnie ograniczając możliwość handlu z krajami trzecimi w oparciu o inne zasady.

W odpowiedzi na to pytanie May przyznała, że „pojawią się pytania dotyczące standardów i tego, jak chcemy to rozwiązać w przypadku porozumienia handlowego”, ale zaznaczyła, że jest to kwestia, która będzie mogła podlegać negocjacjom.

Trump od dawna krytykuje unijne regulacje dotyczące m.in. standardów żywności lub importowanych samochodów ze Stanów Zjednoczonych.

W trakcie piątkowej konferencji Trump ponownie skrytykował Unię Europejską, mówiąc, że Wspólnota „okropnie” traktuje i „systematycznie wykorzystuje” USA. Zapewniał, że „to się zmieni, a jeśli nie to zapłacą oni (UE) za to olbrzymią cenę”. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. Ezy
    Ezy 13 lipca, 2018, 15:31

    W czwartek Trump skrytykował premier May, a w piątek w rozmowie z brytyjskimi dziennikarzami powiedział, że to „fake news”. Starcza demencja, czy, jak niejednokrotnie dał temu dowód, zwykły kłamca?

    Reply this comment
  2. Ezy
    Ezy 13 lipca, 2018, 16:00

    P.S. Oczywiście musiał powiedzieć, że byłby świetnym premierem W. Brytanii. Ten facet to ma wyczucie sytuaci!

    Reply this comment
  3. Aga
    Aga 13 lipca, 2018, 20:11

    Ezy przyznaj sie jestes tutaj nielegalnie bo tylko tacy sa przeciwko Panu Prezydentowi!!!!

    Reply this comment
    • krzych
      krzych 14 lipca, 2018, 12:09

      Aga jestes THE BEST! 🙂
      Wieksza polowa glosujacych jest przeciw Trumpowi wiec wszyscy sa nielegalnie w USA?

      Reply this comment
      • Aga
        Aga 14 lipca, 2018, 23:44

        To jak mogl wygrac wybory jezeli piszesz ze wieksza polowa glosujacych jest przeciwko Trumpowi?????? Ha ha………

        Reply this comment
        • krzych
          krzych 15 lipca, 2018, 10:19

          Ameryka pilnuje na swiecie demokracji i demokratycznych wyborow we wszystkich krajach tylko u siebie uzywa jakis przedpotopowych zasad co ni jak sie ma to do demokracji.W kazdym innym demokratycznym kraju Clinton zostala by prezydentem glosowalo na nia 65,853,514
          Na Trumpa glosowalo 62,984,828
          Aga chyba jestes nielegalnie tutaj w USA albo tylko na zielonej karcie ktora administracja pomaranczowego bufona w kazdej chwili moze ci odebrac bo gdybys byla obywatelka to takie sprawy powinnas wiedziec i nie pisac bzdurnych komentarzy.HA ha…..

          Reply this comment
  4. Ezy
    Ezy 14 lipca, 2018, 13:09

    Aga, co się odezwiesz, to głupio. Lepiej trzymaj się tematu, zamiast czepiać się ludzi. Ale ty najwyraźniej nie rozumiesz, co czytasz.

    Reply this comment
  5. Ezy
    Ezy 14 lipca, 2018, 13:12

    Aga, co się odezwiesz to głupio i nie na temat.

    Reply this comment
  6. RP
    RP 14 lipca, 2018, 22:04

    Obama tyle i pieknie mowil, a co z tego zrealizowal? NIC. Wiec mam serdecznie w tyle co powiedzial, ale Trump to pierwszy prezydent od lat ktory cos probuje robic pozytywnego dla tego kraju. Jak chcecie zobaczyc jak wyglada globalizm to jedzcie do Ameryki Poludniowej: tam jest 1 procent i zebrzaca reszta… Glosujecie na demokratow bedziecie mieli niekontrolowana immigracje, wasze podatki beda utrzymywac nielegalnych, wasze prace beda w Meksyku albo Azji ( jezeli juz tam nie sa), no i wyskie podatki, o czym akurat mieszkancow Chicago przekonywac nie trzeba.

    Reply this comment
    • Zyta
      Zyta 14 lipca, 2018, 22:25

      RP – W końcu jakiś normalny komentarz.
      I do Krzysia – co ty pierniczysz, żeby nie napisac dosadniej :/
      A Chicago to za niedlugo padnie jak będzie taka oaza dla nielegalnych i tych wszystkich niepracujących. Ile myślisz Krzysiu pociągniemy żeby utrzymać z naszych podatków tych wszystkich nierobów? Ech cyce opadają :/

      Reply this comment
  7. kicia
    kicia 16 lipca, 2018, 09:05

    -Ezy i Aga —- zapamietajcie sobie – nie ma wiekszej polowy! Polowy sa zawsze jednakowe. Ale wiecej niz polowe — istnieje! 🙂

    Reply this comment
  8. Barbara z Florydy
    Barbara z Florydy 16 lipca, 2018, 09:09

    Ezy – zwracam honor – to nie o ciebie chodzilo, a o krzycha ……pozdrawiam z goracej florydy

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*