Trump atakuje imigrantów używając wulgarnych słów

Trump atakuje imigrantów używając wulgarnych słów

Prezydent USA Donald Trump, używając wulgarnych słów, na spotkaniu w Białym Domu z ustawodawcami dotyczącym imigracji zakwestionował w czwartek to, dlaczego Stany Zjednoczone miałyby przyjmować imigrantów z „brudnych dziur”, a nie np. z Norwegii.

„Dlaczego przyjeżdżają tu ci wszyscy ludzie z krajów będących brudnymi dziurami (ang. shithole countries – PAP)?” – miał powiedzieć Trump na spotkaniu z senatorami w Gabinecie Owalnym, na którym omawiano udzielanie ochrony imigrantom z Haiti, Salwadoru i krajów Afryki. Jego wypowiedź cytuje dziennik „Washington Post”, powołując się na kilka osób, które zostały poinformowane o przebiegu rozmowy.

Według nich szef państwa zasugerował następnie, że należałoby przyjmować ludzi z takich państw jak Norwegia. Dzień wcześniej prezydent spotkał się z norweską premier Erną Solberg. Według źródła „WP” Trump dał do zrozumienia, że byłby bardziej otwarty na imigrantów z krajów azjatyckich, gdyż czuje, że pomagają oni gospodarczo USA.

Spotkanie dotyczyło tematu imigracji i przyszłości programu DACA, pozwalającego nielegalnym imigrantom, którzy jako dzieci przybyli do Stanów Zjednoczonych, na pozostanie w kraju i legalne zatrudnienie. Uczestniczyli w nim senatorowie z obydwu partii politycznych.

Dwie osoby znające przebieg spotkania przekazały „WP”, że Trump wskazał na Haiti i wyraził obawy co do przyznawania pozwoleń na legalny pobyt osobom z tego kraju. „Po co potrzebujemy tu Haitańczyków? Zabierzcie ich” – miał powiedzieć.

Rzecznik Białego Domu Raj Shah nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że prezydent USA użył w spotkaniu takich sformułowań i podkreślił, że Trump wspiera politykę migracyjną, która polega na przyjmowaniu tych, którzy mogą wnieść wkład w amerykańskie społeczeństwo.

„Niektórzy waszyngtońscy politycy wybierają walkę na rzecz obcych krajów, ale prezydent Trump będzie zawsze walczył o dobro Amerykanów” – powiedział Shah. „Prezydent Trump walczy o wprowadzenie permanentnych rozwiązań, które sprawią, że nasz kraj będzie silniejszy dzięki przyjmowaniu tych ludzi, którzy mogą wnieść wkład w nasze społeczeństwa, rozwijać gospodarkę i potrafią się asymilować w naszym wspaniałym kraju” – dodał.

Według „WP” senatorowie byli zaskoczeni słowami Trumpa.

Wspólne spotkanie senatorów z Partii Republikańskiej i Demokratycznej dotyczyło nielegalnych przybyszy nazywanych dreamersami – „marzycielami” – od akronimu ustawy O Rozwoju, Pomocy i Edukacji Młodocianych Przybyszy (Development, Relief, and Education for Alien Minors Act – D.R.E.A.M, czyli po angielsku marzenie). Rozmawiano o tym, czy otrzymają oni możliwość otrzymania obywatelstwa, czemu sprzeciwiają się konserwatywni kongresmani.

Dyrektor ds. legislacji Białego Domu Marc Short powiedział jednak reporterom, że do osiągnięcia kompromisu będą potrzebne dalsze prace. „Przed nami jeszcze długa droga” – stwierdził.

Źródła w Senacie USA uważają, że proponowane porozumienie spełnia większość życzeń Trumpa, ale nie wszystkie. Zakłada ono przyznanie 1,6 mld dolarów na budowę muru na południowej granicy USA z Meksykiem, zakończenie loterii wizowej i wprowadzenie limitu co do tego, ilu krewnych obywatel USA bądź posiadacz zielonej karty może sprowadzić do kraju.

Porozumienie ma także umożliwić marzycielom zdobycie amerykańskiego obywatelstwa w ciągu 10-12 lat, a ich rodzicom dać trzyletnie pozwolenie na pracę, na podstawie jednego z likwidowanych programów imigracyjnych, który przyznaje przybyszom tymczasowy status ochronny (Temporary Protected Status – TPS). Jeden z programów TPS dotyczy Haitańczyków.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Photo by SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. JJJ
  JJJ 12 stycznia, 2018, 13:21

  o tak Trump, wiecej Hindusow i Chinczykow. co za brednie…

  Reply this comment
  • hpf
   hpf 12 stycznia, 2018, 18:23

   zamienil stryjek siekierke na kijek. Czyli Dunkindonatsy, subwaye na kazdym rogu o china buffets nie wspomne. To nic, ze zarosniete bo trawki nie bedzie mial kto skosic. To zakrawa o paranoje, nielegalnych jest 3% populacji w US. Wylowic zdatnych do pracy i placenia podatkow a zbirow i kombinatorow won. A to co sie dzieje to gra pod publike ze stony GOP jak i demokratow. Zadnej ze stron nie zalezy na rozwiazywaniu problemow, tylko na rozciaganiu ich w czasie.

   Reply this comment
 2. Bezradny
  Bezradny 13 stycznia, 2018, 00:55

  Takim bezwstydnym bezczelnym gadaniem prezydent tego wielokulturowego mocarstwa zacheca innych „politykow” w innych krajach (jak niestety np. Polska) do uzywania i znormalizowania podobnego jezyka.

  Reply this comment
 3. Maria
  Maria 13 stycznia, 2018, 06:31

  Szok. Ale to trochę zbyt kontrowersyjny temat na dyskusję w internecie

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*