Trump anulował program imigracyjny dla przedsiębiorców z zagranicy

fot.Pexels.com

Resort bezpieczeństwa narodowego podał w poniedziałek, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa anulowała program imigracyjny z czasów Baracka Obamy, który miał zachęcać zagranicznych przedsiębiorców do osiedlania się w USA i zakładania tam firm.

Ma być to spowodowane faktem, że urzędnicy imigracyjni są aktualnie przytłoczeni ważniejszą pracą.

Były prezydent Obama wprowadził regulacje w formie rozporządzenia wykonawczego i miały one zacząć obowiązywać w przyszłym tygodniu. Ówczesna administracja wyliczyła, że program przyciągnąłby około trzech tysięcy przedsiębiorców rocznie.

Zgodnie z tym programem cudzoziemcy, którzy chcieli założyć firmy bądź zainwestować w tzw. start-upy, uzyskaliby specjalne pozwolenie, które pozwalałoby im przebywać i pracować w USA legalnie oraz potencjalnie nabyć amerykańskie obywatelstwo. Minimalny poziom inwestycji, by się do programu zakwalifikować, był stosunkowo niski: 250 tys. dolarów i 10 proc. kapitału spółki.

Trump jest jednakże sceptyczny w stosunku do takiego specjalnego traktowania i nakazał resortowi bezpieczeństwa narodowego wycofanie przepisów, które były według niego „za hojne”. Resort ten podał w swoim oświadczeniu, że przepisy zostają odroczone do co najmniej marca 2018 roku, a najprawdopodobniej nigdy nie wejdą w życie.

Urząd ds. obywatelstwa i imigracji USCIS (U.S. Citizenship and Immigration Services), który jest odpowiedzialny między innymi za wydawanie wiz, pozwoleń na pracę oraz deportacje, jest przytłoczony obowiązkami i nie jest w stanie zatrudnić i wyszkolić pracowników, którzy zajęliby się wdrażaniem nowego programu. USCIS podał, że zasoby ludzkie, które aktualnie posiada, są potrzebne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wielu istniejących już programów migracyjnych.

Aktywiści na rzecz praw imigrantów skrytykowali posunięcie Trumpa. Szef organizacji FWD.us Todd Schulte powiedział: “Bezsprzecznie jest to krok w tył dla USA w globalnym wyścigu w poszukiwaniu talentów. Powinniśmy zachęcać inwestorów i wynalazców, by osiedlali się w naszym kraju, a nie sprawiać, że udadzą się gdzie indziej”. FWD.us jest organizacją wspieraną przez założyciela Facebooka Marka Zuckerberga. (PAP)

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

 1. koziolek matolek
  koziolek matolek 11 lipca, 2017, 12:01

  brawo panie prezydencie . Tak tzymacz

  Reply this comment
 2. RP
  RP 14 lipca, 2017, 14:52

  Tak krzysiu… wiesz na czym polegal program „iwestorow” obamy? Chinczyki przyjezdzali, kupowali domy w SF po milionie, dostawali zielone karty a potem domki sprzedawali albo wynajmowali… windujac ceny i doprowadzajac normalnych do mieszkania na ulicy.prawdziwi inwestorzy na miare demokratycznych kretynow!

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 15 lipca, 2017, 14:13

   Czlowieku co ty bredzisz nie masz pojecia o czym mowisz.Trzeba bylo wlozyc kase w interes, ktory przyczyni się do stworzenia co najmniej 10 miejsc pracy

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*