Tragiczny zbieg okoliczności. Boeing Malaysia Airlines zestrzelony w rocznicę katastrofy TWA lot numer 800

Tragiczny zbieg okoliczności. Boeing Malaysia Airlines  zestrzelony w rocznicę katastrofy TWA lot numer 800

Data 17 lipca zapisała się w kalendarzu podwójną tragedią. Tego dnia w 1996 roku niedaleko Long Island rozbił się samolot Trans World Airlines, lot numer 800. Na pokładzie Beoinga 747-131 dokładnie 18 lat temu zginęłoj 212 pasażerów i 18 członków załogi. Dziś podobną tragedię przeżywają rodziny ofiar katastrofy malezyjskiego Boeinga 777, który wraz 295 osobami na pokładzie został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą. 

Rekonstrukcja eksplozji samolotu TWA fot. Wikipedia

Rekonstrukcja eksplozji samolotu TWA fot. Wikipedia

Start lotu TWA800 z lotniska Nowy Jork-JFK w Nowym Jorku w kierunku portu lotniczego Charles’a de Gaulle’a w Paryżu początkowo zaplanowano na godz. 19:00, jednak nie dało się znaleźć jednej pasażerki, której bagaż znajdował się już na pokładzie. Ostatecznie samolot wzbił się w powietrze o godz. 20:19.

O godzinie 20:29 załoga zauważyła nieprawidłowości w działaniu wskaźników paliwa, jednak zanim zdążyła zidentyfikować ich przyczynę dwie minuty później, gdy samolot znajdował się na wysokości ok. 4200 m, potężna eksplozja rozerwała samolot, którego szczątki spadły do Atlantyku. Zginęło 230 osób (wszyscy znajdujący się na pokładzie), wśród nich m.in. żona Wayne’a Shortera.

Dochodzenie w sprawie przyczyn wypadku było najdłuższym i najdroższym w historii lotnictwa. Wokół tragedii powstało wiele teorii spiskowych, m.in. o zestrzeleniu samolotu przez Marynarkę Wojenną USA. Ostatecznie komisja NTSB ustaliła następujący przebieg zdarzeń – gdy podczas postoju na lotnisku JFK usiłowano znaleźć brakującą pasażerkę, w samolocie była włączona klimatyzacja – klimatyzator znajdujący się pod głównym zbiornikiem paliwa spowodował podgrzanie znajdującego się tam paliwa. Kiedy samolot wystartował, uszkodzona izolacja przewodów elektrycznych samolotu spowodowała, iż do niskonapięciowego obwodu paliwomierzy przeskoczyła iskra z kabli wysokiego napięcia, co z kolei wywołało kolejną dużą iskrę w uszkodzonych przewodach paliwomierzy i nastąpił wybuch.

Boeing 777 malezyjskich linii Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur rozbił się w czwartek na wschodzie Ukrainy, na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Na pokładzie znajdowało się 295 osób; nikt nie przeżył.

(PAP, Wikipedia)

 

 

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*