Tłok na antenie

Do sporej oferty polskich kanałów telewizyjnych, adresowanych do polonijnego widza w Stanach Zjednoczonych, ma dołączyć niebawem Telewizja Republika, która ze względu na swój prawicowy profil szczególnie liczy na odbiorców w USA.

fot. Facebook

fot. Facebook

Republikę firmują znani dziennikarze z prawej strony sceny politycznej – Bronisław Wildstein, który jest redaktorem naczelnym Republiki a na antenie prowadzi audycję „Bronisław Wildstein przedstawia” i Rafał Ziemkiewicz, który wchodzi w skład Rady Nadzorczej Telewizja Niezależna S.A. zarządzającej Republiką i prowadzi autorską audycję „Salonik polityczny” na antenie tej stacji.

TV Republika zadebiutowała w Polsce na początku maja br. na platformach satelitarnych i w internecie. Wiceprezes Republiki Tomasz Sakiewicz określił jej format jako być może zbliżony do tego co robi TVN 24, ale przy odmiennych poglądach i zupełnie innym prezentowanym świecie. TV Republika zaprasza wszystkich – z lewej, prawej i ze środka. W TVN nie zobaczy się np. dziennikarza „Gazety Polskiej”.

Oglądalność Republiki jest na razie znikoma, ale w komentarzach towarzyszących jej rozmowom z amerykańską siecią Dish Network w sprawie wejścia do niej Republiki wskazuje się, że w Stanach Zjednoczonych może zdobyć ona większe grono odbiorców niż pozostałe polskie stacje, bo USA to skupisko najbardziej oddanej prawicy, co najmocniej potwierdziło się podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku. Gdyby wybory prezydenta Polski odbywały się tylko wśród amerykańskich środowisk polonijnych to już w pierwszej turze bezapelacyjnie wygrałby je wówczas Jarosław Kaczyński z poparciem 70 proc. głosujących.

TV Republika może więc liczyć na dobre przyjęcie ze strony Polonii amerykańskiej, ale niekoniecznie ze strony innych polskich stacji nadających do USA, dla których może stanowić konkurencję. Najbardziej zakotwiczona jest tu Telewizja Polonia, która na rynek amerykański nadaje od 18 lat. Czy Telewizja Republika może być dla niej konkurencją?

„Dziennik Związkowy” zapytał o to szefa TVP Polonia USA Roberta Spańskiego, który posiada licencję na dystrybucję sygnału tej stacji w Ameryce:

„Nie sądzę aby Telewizja Republika była konkurencją dla TVP Polonia, wręcz przeciwnie, może być jedynie uzupełnieniem oferty skierowanej do raczej „konserwatywnego” widza.TVP Polonia od blisko 18 lat ma stałą i lojalną widownię i sądzę, że dla części z niej, tej szczególnie prawicowo nastawionej, będzie to uzupełnienie oferty programowej”. Bob Spański przestrzega, że zdobycie stałego widza nie jest proste. „TVP Polonia może się poszczycić największą widownią w Ameryce, a jak wszyscy wiemy nie obyło się bez różnych „trudnosci”. Możemy jedynie życzyć Republice, żeby miała ich jak najmniej. Sukces Telewizji Republika w Stanach będzie w szczególności zależał od jej ulokowania w dystrybucji z TVP Polonia, gdyż trudno mi sobie wyobrazić zainteresowanie Republiką widzów TVN-u czy Polsatu”.

Dish Network, z którym wydawca TV Republika, TV Niezależna, prowadzi rozmowy w sprawie emisji sygnału na Stany Zjednoczone, jest drugą co do wielkości, po Direct TV, amerykańską platformą cyfrową i pierwszą w USA pod względem liczby transmitowanych przez nią stacji polskojęzycznych. Polscy abonenci Dish Network mają do wyboru, między innymi: iTVN,TVN 24, Polsat 2, Baby TV, Religia TV.

Tekst:

Wojciech Minicz

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*