Tillerson: Waszyngton ma „kanały komunikacyjne” z Pjongjangiem

Rex Tillerson fot. EPA/SERGEI ILNITSKY

Stany Zjednoczone utrzymują „kanały komunikacyjne” z Koreą Północną i „sondują”, czy reżim Kim Dzong Una jest zainteresowany zaangażowaniem się w rozmowy na temat jego programu nuklearnego – oświadczył w sobotę w Pekinie sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

„Pytamy: czy chcielibyście rozmawiać? Mamy nasze łącza komunikacyjne z Pjongjangiem. To nie jest tak, że kompletnie nic nie wiemy. Mamy obecnie otwarte dwa-trzy kanały komunikacji” – zapewnił w rozmowie z dziennikarzami Tillerson, ale nie powiedział, o co konkretnie chodzi.

„Badamy (reżim Kim Dzong Una), więc proszę pozostać uważnym” – dodał.

Tillerson od czwartku przebywa w Chinach, gdzie podejmuje rozmowy w sprawie kryzysu związanego z ostatnimi prowokacjami Korei Północnej. Celem kończącej się w niedzielę wizyty w Państwie Środka jest również przygotowanie planowanej na listopad wizyty w tym kraju prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wcześniej w sobotę amerykański sekretarz stanu został przyjęty przez chińskiego przywódcę Xi Jinpinga. Podczas rozmowy uzgodniono, że USA i Chiny wzmocnią współpracę w związku z narastającym napięciem wokół programu nuklearnego i rakietowego Korei Północnej – podała agencja Kyodo.

„Jest wiele kwestii, w których Chiny i Stany Zjednoczone muszą współpracować zarówno na dwustronnym, jak i regionalnym, a także globalnym poziomie” – powiedział szefowi amerykańskiej dyplomacji Xi, cytowany przez chiński dziennik „China Daily”.

Tillerson przeprowadził również rozmowy z doradcą rządowym Yangiem Jiechi oraz swym chińskim odpowiednikiem ministrem Wangiem Yi.

Chiny to największy partner handlowy i zarazem jedyny poważny sojusznik izolowanego gospodarczo północnokoreańskiego reżimu. Pekin – jak podkreślają ostatnio chińskie władze – konsekwentnie opowiada się za denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego. Waszyngton liczy na to, że ChRL wywrze skuteczną presję na Pjongjang, która zmusi Koreę Północną do zaprzestania wojowniczych prowokacji.

Po szóstej, największej z dotychczasowych północnokoreańskiej próbie nuklearnej przeprowadzonej 3 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie rozszerzyła sankcje wobec Pjongjangu. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. Ezy
    Ezy 30 września, 2017, 12:22

    Nareszcie coś rozsądnego po idiotycznych pogrórzkach Trumpa.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*