Tillerson: Rosja ma robić więcej, by wyeliminować broń chemiczną w Syrii

Tillerson: Rosja ma robić więcej, by wyeliminować broń chemiczną w Syrii

Dwa dni przed wizytą w Moskwie sekretarz stanu USA Rex Tillerson udzielił wywiadu telewizji ABC,w którym zastanawia się nad prawdziwymi zamiarami Rosji i twierdzi, że okazała się ona „niekompetentna” w pilnowaniu, by syryjski reżim zlikwidował broń chemiczną.

Tillerson odwiedzi Moskwę w przyszłym tygodniu.

„To będzie część dyskusji, które przeprowadzę, kiedy będę w Moskwie: zażądam od ministra spraw zagranicznych (Siergieja) Ławrowa i rosyjskiego rządu poszanowania ich zobowiązań wobec wspólnoty międzynarodowej, kiedy dali swoją zgodę na zagwarantowanie eliminacji broni chemicznej” – oświadczył w niedzielę sekretarz stanu.

„Nie jest dla mnie jasne, dlaczego Rosja nie była w stanie wypełnić tej misji. Nie chcę z tego wyciągać wniosków, że byli wspólnikami, ale jasne jest, że okazali się niekompetentni; być może Syryjczycy sobie z nich zakpili” – dodał.

„W oczywisty sposób to są sojusznicy Baszara el-Asada” – powiedział Tillerson o Rosjanach. „Powinni mieć na niego wielki wpływ i przekonać go, by już nie używał broni chemicznej” – podkreślił.

„Nie sądzę, że Rosjanie chcą pogorszenia stosunków z USA, ale trzeba będzie bardzo wielu dyskusji i dialogu, żeby lepiej pojąć, jakich stosunków z nami chce Rosja – powiedział sekretarz stanu. – Mam nadzieję, że będziemy mogli odbyć konstruktywne rozmowy z rosyjskim rządem i ministrem spraw zagranicznych Ławrowem, aby Rosja wsparła proces, który doprowadzi do stabilnej Syrii”.

Prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Herbert Raymond McMaster w wywiadzie dla telewizji Fox News także wskazał na Rosję. „Musimy spytać Rosji, jak to się stało, macie przecież doradców w tej bazie lotniczej, i nie wiedzieliście, że syryjskie siły powietrzne szykują atak masowego rażenia z użyciem broni chemicznej?” – mówił generał.

„To dla przywódców rosyjskich doskonała okazja, żeby dokonać rewizji stanowiska. Rosja mogłaby być częścią rozwiązania (konfliktu w Syrii – PAP). Ale na razie cały świat widzi, że Rosja jest częścią problemu” – dodał.

W piątek USA przeprowadziły uderzenie na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims w odpowiedzi na wtorkowy atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, w którym zginęło co najmniej 87 osób, w tym 30 dzieci. Zachód oskarża wspierany przez Rosję reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada o przeprowadzenie tego ataku. Reżim odrzuca te oskarżenia, a prezydent Rosji Władimir Putin uznał działania USA za „agresje przeciwko suwerennemu państwu”.

Tillerson oczekiwany jest w Moskwie 11-12 kwietnia z dawno zaplanowaną wizytą. W piątek wieczorem rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że Moskwa spodziewa się od Tillersona w czasie tej wizyty „wyjaśnień” w sprawie amerykańskiego ataku na bazę Szajrat. (PAP)

Na zdj.: Rex Tillerson fot.Michael Reynolds/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*