Tillerson: irańskie milicje powinny opuścić Irak

Rex Tillerson
fot.Michael Reynolds/EPA

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson wezwał w niedzielę wspierane przez Iran milicje walczące z Państwem Islamskim (IS) do opuszczenia Iraku i powrotu „do domu”. Z zadowoleniem przyjął również ocieplenie saudyjsko-irackich relacji.

„Irańskie milicje, które znajdują się w Iraku i walczą przeciwko chylącemu się ku upadkowi IS, powinny wrócić do domu” – oznajmił przebywający z wizytą w Rijadzie Tillerson. Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adilem ibn Ahmadem ad-Dżubeirem, dodał, że „zagraniczni żołnierze powinni pozwolić Irakijczykom przejąć kontrolę nad ich krajem”.

Szef amerykańskiej dyplomacji odniósł się w ten sposób do Oddziałów Mobilizacji Ludowej (PMF) oraz brygady al-Kuds, jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Jak podała agencja Reutera, Waszyngton obawia się, że Iran – szyicki rywal Arabii Saudyjskiej – wykorzysta wpływy zdobyte w Iraku oraz Syrii kosztem IS.

Na spotkaniu z Dżubeirem amerykański sekretarz stanu nawiązał też do nowej amerykańskiej polityki wobec Teheranu, ostrzegając, że każdy, kto prowadzi interesy z Gwardią Rewolucyjną, naraża się na „wielkie ryzyko”.

Równocześnie z Tillersonem do Rijadu przybył premier Iraku Hajdar al-Abadi, co media uznają za kolejną oznakę polepszających się relacji saudyjsko-irackich. W sierpniu otwarto przejście graniczne między państwami, a wcześniej w tym miesiącu wznowiono po 27 latach bezpośrednie loty między Rijadem a Bagdadem.

Oba państwa ogłosiły powstanie „wspólnej rady koordynującej”, która ma na celu walkę z IS oraz odbudowę Iraku.

„Rozpoczęliśmy program dla przyszłości regionu, bazujący bardziej na rozwoju i bezpieczeństwie niż na różnicach i wojnach” – powiedział szef irackiego rządu.

„Mierzymy się w naszym regionie z poważnymi wyzwaniami w postaci ekstremizmu, terroryzmu oraz prób destabilizowania naszych państw” – stwierdził z kolei król Arabii Saudyjskiej Salman. „Te wyzwania wymagają naszej całkowitej uwagi. Potwierdzamy nasze wsparcie dla jedności i stabilności w braterskim dla nas Iraku” – dodał.

Powstanie rady z zadowoleniem przyjął Tillerson, który zaznaczył, że będzie ona również wspierać „odbudowę infrastruktury” oraz „przyczyniać się do rozwoju i zróżnicowania irackiego prywatnego sektora”.

„Relacja między królestwem (Arabii Saudyjskiej) a Irakiem jest ważna dla podtrzymania naszego wspólnego bezpieczeństwa i dobrobytu” – powiedział Tillerson.

Spotkanie w Rijadzie to próba utworzenia „zjednoczonego frontu przeciwko Iranowi”, co jest celem administracji prezydenta USA Donalda Trumpa – uznał dziennik „New York Times”.

Podczas swojej sześciodniowej zagranicznej wizyty Tillerson obok Arabii Saudyjskiej ma również udać się do Kataru oraz Pakistanu.(PAP)

Categories: Ameryka
Tags: Irak, iran, tillerson, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*