„Telegraph”: „podtapianie” stosowane przez CIA było na granicy śmierci

„Telegraph”: „podtapianie” stosowane przez CIA było na granicy śmierci

Stosowana przez CIA metoda „podtapiania” była w przypadku co najmniej dwóch podejrzanych z Al-Kaidy daleko bardziej brutalna niż sądzono; przesłuchiwani znajdowali się faktycznie na granicy śmierci – pisze w poniedziałek brytyjski „Telegraph”.

Jak przypomina dziennik, w USA oczekiwana jest publikacja streszczenia raportu Senatu na temat przesłuchań w tajnych więzieniach CIA. Źródło poinformowane w sprawie raportu powiedziało gazecie, że relacje na temat pewnych przesłuchań zapewne „mocno zaszokują” opinię publiczną.

„Trzymali ich pod wodą, aż znajdowali się na granicy śmierci, w obecności lekarza, który miał zapewnić, by nie posunęli się za daleko” – relacjonuje inne źródło. Rozmówca dziennika powiedział także, że stosowane przez CIA metody były „średniowieczne” w stopniu większym, niż dotąd sądzono.

Według „Telegrapha” jednym z podejrzanych, który przeszedł tak brutalne „podtapiania” był Chalid Szejk Mohammed. Był on, według jego własnych zeznań, pomysłodawcą i głównym organizatorem zamachów na World Trade Center z 11 września 2001 roku. Mohammed miał być przetrzymywany m.in. w Polsce, w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach.

Raport Senatu dotyczy programu tzw. wzmocnionych technik przesłuchań, takich jak „podtapianie” (waterboarding) czy pozbawianie snu, który CIA prowadziła w tajnych zagranicznych ośrodkach w ramach walki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 roku za prezydentury George’a W. Busha. Senatorzy pracowali nad tym dokumentem wiele lat. Raport został ukończony i przyjęty przy sprzeciwie Republikanów w grudniu 2012 roku, ale wciąż pozostaje tajny.

Na początku kwietnia bieżącego roku senacka komisja ds. wywiadu opowiedziała się za odtajnieniem liczącego 481 stron streszczenia oraz wniosków raportu. (PAP)

 

Na zdjęciu: fragment film Amnesty International „Stuff of Life”, na którym widać „podtapianie” fot.Amnesty International/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*