Sześciu Chińczyków oskarżono o szpiegostwo gospodarcze

TheAngryTeddy/pixabay.com

TheAngryTeddy/pixabay.com

Sześciu Chińczyków oskarżono o szpiegostwo gospodarcze i kradzież tajemnic handlowych na rzecz uczelni i przedsiębiorstw kontrolowanych przez chińskie władze – poinformowało we wtorek amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

Sześciu obywatelom ChRL, w tym trzem profesorom jednego z najbardziej prestiżowych chińskich uniwersytetów, postawiono zarzuty wykradzenia ważnych technologii amerykańskim firmom Avago Technologies i Skyworks Solutions produkującym układy półprzewodnikowe – wynika z aktu oskarżenia.

Jeden z wykładowców prof. Hao Zhang został zatrzymany w piątek na lotnisku w Los Angeles przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych, a pięciu innych oskarżonych wciąż znajduje się w Chinach – sprecyzował rzecznik resortu sprawiedliwości USA.

Celem tego spisku, który zawiązał się w 2006 r., była kradzież tajemnic handlowych firmy Avago z siedzibą w Kalifornii oraz firmy Skyworks z Massachusetts, a zwłaszcza ich technologii stosowanych w telefonii komórkowej.

Spisek – jak podaje agencja AFP – został zorganizowany pod nadzorem osób z Uniwersytetu Tiencin (Tianjin) we wschodnich Chinach poprzez fasadową spółkę na Kajmanach dla przedsiębiorstwa ROFS Microsystems, które miało produkować te technologie.

36-letni Hao Zhang to dawny pracownik Skyworks i profesor Uniwersytetu Tiencin. Jednego ze swych domniemanych wspólników, 35-letniego Wei Panga, spotkał na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC), gdy robił tam doktorat. Prowadzili wspólnie badania finansowane przez Agencję ds. Zaawansowanych Projektów Badawczych (DARPA) amerykańskiego ministerstwa obrony.

Wei Pang, również profesor na Uniwersytecie Tiencin, pracował dla Avago w Kolorado.

Wśród pozostałych oskarżonych jest jeszcze jeden profesor z tego samego uniwersytetu w Chinach, a także absolwent tej uczelni, dawny student USC i prokurent firmy ROFS.

Firmy Avago i Skyworks na razie sprawy nie skomentowały.

Oskarżonym grozi do 50 lat pozbawienia wolności – podaje Reuters. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*