Szef Pentagonu: USA mają „trwałe interesy” w Azji

Ash Carter w Tokyo fot.Kimimasa Mayama/EPA

Ash Carter w Tokyo fot.Kimimasa Mayama/EPA

Szef resortu obrony USA Ash Carter zapewnił w środę, że Ameryka ma „trwałe interesy” w rejonie Azji i Pacyfiku, których nie naruszy zmiana administracji w Waszyngtonie. Dodał, że dołożone zostaną wszelkie starania aby proces przekazania władzy przebiegł bez zakłóceń.
Carter przebywa z wizytą w Japonii, której głównym celem jest – jak podkreślają źródła w Waszyngtonie – rozproszenie obaw gospodarzy wywołanych zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Przypomina się, że Trump w czasie kampanii wyborczej wzywał sojuszników do płacenia więcej na wspólną obronę, ostrzegając, że w przeciwnym razie mogą stanąć wobec możliwości wycofania wojsk amerykańskich.
Ustępująca administracja Baracka Obamy uczyniła ze stosunków z państwami Azji jeden ze swoich priorytetów. Trump nie ujawnił dotychczas swoich planów wobec tego rejonu.
Minister obrony Japonii Tomomi Inada wyraziła przekonanie, że sojusz jej kraju ze Stanami Zjednoczonymi będzie kontynuowany za rządów administracji Trumpa ponieważ jest korzystny dla obu krajów. Dodała, że Japonia spodziewa się, iż pozostanie pod amerykańskim „parasolem nuklearnym”. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*