Szef Pentagonu: śmierć 9 irackich żołnierzy to „błąd obu stron”

Ashton Carter fot.Luong Thai Linh/EPA

Ashton Carter fot.Luong Thai Linh/EPA

Śmierć dziewięciu irackich żołnierzy, którzy zginęli w piątek, gdy samoloty międzynarodowej koalicji pomyłkowo ostrzelały ich zamiast dżihadystów z Państwa Islamskiego, to błąd strony amerykańskiej i irackiej – powiedział w sobotę szef Pentagonu Ash Carter.

Carter, który składa wizytę na amerykańskim okręcie wojennym USS „Kearsarge” w Zatoce Perskiej poinformował dziennikarzy, że rozmawiał telefonicznie z premierem Iraku Hajderem al-Abadim i złożył mu kondolencje z powodu tragicznego wypadku podczas nalotów.

„Takie błędy zdarzają się, gdy sytuacja na polu walki rozwija się dynamicznie” – dodał Carter. Szef Pentagonu nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących tego wydarzenia.

Również w sobotę Carter złożył wizytę na francuskim lotniskowcu „Charles de Gaulle”, który dowodzi w Zatoce Perskiej operacjami morskimi koordynowanej przez USA międzynarodowej koalicji prowadzącej walkę z IS.

Wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony powiedział w rozmowie z AP, że przyczyną omyłkowego ostrzału mogła być mgła i złe warunki pogodowe.

Wcześniej w sobotę śmierć żołnierzy, którzy zginęli pod Faludżą potwierdził iracki minister obrony Chalid al-Obeidi.

Siły powietrzne koalicji zaatakowały przemieszczającą się jednostkę irackiego wojska w pobliżu Faludży na zachodzie kraju – poinformował Obeidi na konferencji prasowej. Jak dodał, śmigłowce irackiej armii nie towarzyszyły ruchom sił lądowych ze względu na złe warunki pogodowe.

„Ostateczny bilans ofiar śmiertelnych to dziewięciu żołnierzy, w tym jeden oficer” – powiedział iracki minister, dodając, że zlecił wszczęcie śledztwa w sprawie tragicznego incydentu.

Brett McGurk, specjalny wysłannik prezydenta USA Baracka Obamy ds. walki z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie, mówił o dochodzeniu z udziałem irackiej armii.

Połączone dowództwo sił koalicji kierujące operacją przyznało wcześniej, że w ataku międzynarodowej koalicji mogli zginąć iraccy żołnierze. W komunikacie podkreślono, że byłby to pierwszy taki incydent od czasu początku operacji „Nieodzowna Determinacja” (Inherent Resolve) latem 2014 roku.

Kierowana przez USA międzynarodowa interwencja przeciwko Państwu Islamskiemu rozpoczęła się 8 sierpnia 2014 roku. Uczestniczą w niej państwa zachodnie i kraje arabskie i jest wymierzona w dżihadystów z IS.

Od 30 września tego roku operację lotniczą w Syrii prowadzą też rosyjskie siły powietrzne.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*