Szef Pentagonu oskarżył Putina o próby ponownej ingerencji w wybory w USA

Szef Pentagonu oskarżył Putina o próby ponownej ingerencji w wybory w USA

Szef Pentagonu Jim Mattis oskarżył Władimira Putina o próby ponownej ingerencji w amerykańskie wybory. Tym razem minister obrony USA miał na myśli wybory środka kadencji, które odbyły się w 6 listopada. Jak piszą agencje, Mattis określił rosyjskiego prezydenta „opornym uczniem”.

„(Putin) próbował ponownie ingerować w nasze wybory w zeszłym miesiącu, widzimy jego stałe wysiłki w tym kierunku” – powiedział Mattis. Dodał, że Stany Zjednoczone podejmą wszelkie kroki niezbędne do obrony amerykańskiej demokracji i podkreślił, że relacje na linii Waszyngton – Moskwa stale pogarszają się od dwóch lat.

„Mmamy do czynienia z kimś, komu po prostu nie można ufać – oświadczył Mattis podczas Narodowego Forum Obrony w Kalifornii – To bardzo trudna

sytuacja, ponieważ Putin jest wyraźnie opornym uczniem. Nie dostrzega, że nie działa w interesie narodu rosyjskiego, a taką postawą w rzeczywistości wywołuje niechęć swojego społeczeństwa. Powoduje, że NATO jest coraz bardziej czujne, członkowie Sojuszu zwiększają wydatki na obronność, natomiast USA wydają dodatkowe miliardy dolarów na szkolenia i ćwiczenia wojskowe w Europie.”

Matiis wyraził swoją opinię dzień po tym, jak prezydenci USA i Rosji Donald Trump i Władimir Putin odbyli krótkie spotkanie podczas szczytu G20, który w sobotę zakończył się w Buenos Aires. Wcześniej Trump odwołał oficjalne rozmowy z Putinem ze względu na wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej, które nazwał rosyjską agresją.

Po nieformalnym spotkaniu w Argentynie rosyjski prezydent mówił, że krótka rozmowa z Trumpem dotyczyła incydentu na Morzu Czarnym. Dodał, że obaj pozostali przy swoich stanowiskach. „Trump ma własne stanowisko w tych sprawach. Ja swoje. (…) Pozostaliśmy przy swoich poglądach, ale w każdym razie poinformowałem go o naszym spojrzeniu na ten incydent” – cytował TASS słowa Putina. (PAP)

Na zdjęciu: Jim Mattis
fot.ERIK S LESSER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*