Szef Pentagonu: gdyby Rosja dokonała cyberataku, USA musiałyby zareagować

Szef Pentagonu: gdyby Rosja dokonała cyberataku, USA musiałyby zareagować

Minister obrony USA James Mattis oświadczył w swoim pierwszym dużym wywiadzie telewizyjnym, że Stany Zjednoczone będą musiały zareagować, jeśli Rosja dokona cyberataku lub będzie starała się zmieniać przebieg granic innych państw przy użyciu sił zbrojnych.

Obecnie, zgodnie z wytycznymi prezydenta Donalda Trumpa, staramy się porozumiewać z Rosją na drodze dyplomatycznej – mówił Mattis w niedzielę w amerykańskiej telewizji CBS.

„Angażując się dyplomatycznie, będziemy jednocześnie musieli zareagować, jeśli Rosja nas zaatakuje, np. cybernetycznie, lub będzie starała się zmieniać przebieg granic przy użyciu sił zbrojnych” – dodał szef Pentagonu.

Sytuację USA, w której muszą one „starać się znaleźć wyjście na drodze zaangażowania dyplomatycznego”, równocześnie „konfrontując się” z Rosją wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, Mattis nazwał „strategicznie niewygodną”.

„Obecnie Rosja powinna być związana z Europą. Nie mam pojęcia, dlaczego (Rosjanie) postrzegają NATO jako zagrożenie. NATO oczywiście zagrożeniem nie jest – ocenił Mattis. – Jednak teraz Rosja z wielu powodów wybiera (postawę) strategicznego przeciwnika. Ale kluczowy jest fakt, że NATO nie jest zagrożeniem i oni o tym wiedzą. Nie mają w tej kwestii żadnych wątpliwości”. (PAP)

Na zdj.: James Mattis fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*