Szef MSZ Kuby: zarzuty o ataki akustyczne „polityczną manipulacją”

Ambasada amerykańska na Kubie fot.Rolando Pujol/EPA

Zarzuty jakoby władze kubańskie dokonywały „ataków akustycznych”, które spowodowały uszczerbek na zdrowiu dyplomatów USA w Hawanie, są „polityczną manipulacją mającą zaszkodzić stosunkom amerykańsko-kubańskim” – oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguez.

Rodriguez, który wypowiadał się w Waszyngtonie, określił te zarzuty jako „całkowicie fałszywe”. Dodał, że spowodowały one już „znaczne pogorszenie” stosunków między rządami Kuby i USA.

Była to reakcja na wcześniejsze oświadczenie Departamentu Stanu USA, który zakomunikował, że 24 dyplomatów i pracowników amerykańskiej ambasady w Hawanie miało problemy zdrowotne będące konsekwencją „ataków akustycznych” na ambasadę.

Problem ujrzał światło dzienne sierpniu br. Początkowo rząd USA wstrzymywał się z bezpośrednim oskarżeniem władz Kuby o te ataki. Jednak w połowie października prezydent Donald Trump oświadczył, że „Kuba ponosi (za nie) odpowiedzialność”.

Kubańczycy zadeklarowali dobrą wolę w wyjaśnieniu całej sprawy i przyjęli już trzykrotnie wizyty urzędników śledczych FBI. Jednak mimo to Waszyngton wycofał w końcu września ponad połowę swojego personelu dyplomatycznego z Kuby i wydalił z USA 15 dyplomatów kubańskich.

Ponadto już od ponad miesiąca strona amerykańska nie wydaje na Kubie wiz wjazdowych do USA, co Hawana określiła jako „krok niczym nie usprawiedliwiony”. W stosunkach dwustronnych nastąpił poważny kryzys.

Według amerykańskich władz te tajemnicze ataki mogły zostać spowodowane użyciem skomplikowanych urządzeń zdolnych do wysyłania sygnałów dźwiękowych o częstotliwościach, które nie są odbierane przez ludzki słuch. Amerykańscy śledczy podejrzewają, że urządzenia mogły być umieszczone w rezydencjach dyplomatów bądź w pobliżu rezydencji amerykańskiego personelu w Hawanie.

Amerykańskie źródła dyplomatyczne twierdzą, że ataki te powodowały migreny, zawroty głowy, ale także „lekkie urazowe uszkodzenia mózgu i całkowitą utratę słuchu”. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*