Szef Izby Reprezentantów zapowiedział ustąpienie ze stanowiska

 John Boehner fot.Pete Marovich/EPA

John Boehner fot.Pete Marovich/EPA

Przewodniczący Izby Reprezentantów USA, Republikanin John Boehner zapowiedział w piątek, że 30 października ustąpi ze stanowiska. Za najbardziej prawdopodobnego następcę uważany jest lider republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy.

Decyzja Boehnera o rezygnacji jest zaskoczeniem. Zaledwie dzień wcześniej szef Izby, katolik, przyjmował w Kongresie papieża Franciszka i stojąc u jego boku pozdrawiał tłumy zgromadzone pod Kapitolem.

Boehner był przewodniczącym Izby Reprezentantów przez blisko pięć lat. Jednak musiał zmierzyć się z ciągłymi naciskami ze strony konserwatystów w swej partii, którzy uważali, że jest zbyt kompromisowy wobec prezydenta Baracka Obamy i zbyt skłonny do polegania na głosach Demokratów w celu przyjęcia przez Kongres najważniejszych ustaw.

Jeden ze współpracowników Boehnera, prosząc o niepodawanie nazwiska, powiedział, że szef Izby ustąpił dla dobra ugrupowania oraz instytucji. Sam Boehner po spotkaniu Republikanów, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami po ogłoszeniu jego decyzji, nie udzielił komentarza mediom.

65-letni Boehner został wybrany do Kongresu w 1991 roku; przewodniczącym Izby został w styczniu 2011 roku. Reprezentuje okręg w stanie Ohio.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*