Szef FBI: trwa śledztwo w sprawie mieszania się Rosji w wybory

Szef FBI James Comey fot.Michael Reynolds/EPA

Szef FBI James Comey fot.Michael Reynolds/EPA

FBI od lipca ub. roku prowadzi śledztwo w sprawie mieszania się Rosji w amerykańskie wybory – przyznał w poniedziałek dyrektor FBI James Comey. Dochodzenie – ujawnił – obejmuje także powiązania otoczenia prezydenta USA Donalda Trumpa z władzami Rosji.

Dyrektor FBI, który wystąpił przed komisją wywiadu Izby Reprezentantów razem z admirałem Michaelem Rogersem, dyrektorem specjalizującej się w wywiadzie satelitarnym Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), powiedział, że „nie ma żadnych informacji, które potwierdzałyby (zarzuty Trumpa – PAP), że poprzednia administracja założyła podsłuch” w sztabie wyborczym Trumpa.

Zapewnił, że jest to informacja dokładnie sprawdzona w FBI, a także ministerstwie sprawiedliwości.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele obu komisji wywiadu – Senatu i Izby Reprezentantów – z ramienia demokratów i republikanów stwierdzili, że nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie zarzutów Trumpa.

Prezydent podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w piątek podtrzymał swoje zarzuty, które już od dwóch tygodni są w Waszyngtonie tematem ostrych kontrowersji.

James Comey podczas pięciogodzinnego publicznego posiedzenia komisji wywiadu Izby Reprezentantów wyjaśnił, że FBI z reguły nie informuje o prowadzonym dochodzeniu. Dodał jednak, że został upoważniony do wystąpienia z powodu wagi, jaką Amerykanie przywiązują do tego zagadnienia.

Dyrektor FBI i dyrektor NSA podkreślili, że Rosji udało się zakłócić kampanię wyborczą swoimi poczynaniami, tj. propagandą, cyberatakami, dezinformacją, przyczyniając się do „podkopania” amerykańskiej demokracji i procesu wyborczego.

Comey i Rogers podkreślili jednak, że poczynania Moskwy nie zmieniły samego wyniku głosowania.

Obaj wyrazili przekonanie, że Rosja ponowi takie poczynania w przyszłości w Stanach Zjednoczonych i w innych krajach. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Pit
  Pit 21 marca, 2017, 07:02

  Co na to trumpoglupki nic do nich nie dociera ze zrobili putinowi przysluge Ruskie trole sa wszedzie na stronach internetowych rozpowdzechniaja bajki a te glupki to czytaja i sie tym buzuja Jacek Jasio Diwron itd itp

  Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 21 marca, 2017, 08:45

  No właśnie,warto byłoby usłyszeć co teraz mają do powiedzenia diwrony i jemu podobni. Postępowanie Trumpa i jego otoczenia dla ludzi rozsądnych było więcej niż czytelne, a mimo to prezydent nadal cieszy się uznaniem w kręgach ludzi, którzy na jego prezydenturze mogą najbardziej ucierpieć. Na wczorajszym wiecu prezydenta w Kentucky, stanie gdzie znaczna część mieszkańców korzysta z różnych świadczeń społecznych, zwolenniczka Trumpa wierząca głęboko w fałszywe informacje rozpowszechniane przez ruskich wyraziła zadowolenie z faktu, że Rosjanie pomogli w wyświetleniu „prawdy” o p. Clinton i tym samym przyczynili się do zwycięstwa Trumpa. Powiedziała to już po ujawnieniu kłamstw Trumpa. Tak więc nadzieja na to, że ci ludzie zaczną myśleć jest raczej słaba. Są tak samo prymitywni jak Trump, a przyznanie się do tego byłoby bolesne.

  Reply this comment
 3. Ezy
  Ezy 21 marca, 2017, 09:01

  I jeszcze słowo o manipulacji informacjami. Wczoraj zarówno CNN jak i MSNBC w całości transmitowały wystąpienie dyrektora FBI i NSA, natomiast FOX całkowicie pominął te niesłychanie przesłuchania. Czy nic wam to nie mówi?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*