Szef dyplomacji USA w Korei Północnej przed szczytem Trump-Kim

Szef dyplomacji USA w Korei Północnej przed szczytem Trump-Kim

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo przybył w środę do Korei Północnej, aby sfinalizować przygotowanie historycznego spotkania na szczycie między prezydentem USA Donaldem Trumpem a północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem.

Przedstawiciele administracji USA twierdzą, że Pompeo będzie również naciskał na władze Korei Płn., aby uwolniły trzech przetrzymywanych tam obywateli amerykańskich.

To już druga w tym roku wizyta Pompeo w Korei Płn. Associated Press zwraca uwagę, że nie poinformowano o wizycie, kiedy amerykański sekretarz stanu wyleciał z Waszyngtonu w poniedziałek wieczorem na pokładzie samolotu Air Force 757. Gdy Pompeo przybył do Pjongjangu w środę rano na miejscu powitali go północnokoreańscy urzędnicy – pisze agencja AP.

Po raz pierwszy Pompeo udał się do Korei Płn. na spotkanie z Kimem na początku kwietnia, kiedy był jeszcze szefem CIA. Jego wizyta w Pjongjangu była początkowo utrzymywana w tajemnicy. Jej celem było przygotowanie historycznego spotkania na szczycie przywódców USA i Korei Płn. Pompeo podniósł wówczas w rozmowach z Kimem kwestię zwolnienia trzech amerykańskich obywateli. Nie wiadomo, czy ich uwolnienie jest warunkiem historycznego spotkania Trump-Kim, do którego ma dojść w nadchodzących tygodniach; według komentatorów rozmowy będą dotyczyły konkretnych kroków mających doprowadzić do likwidacji północnokoreańskiego arsenału nuklearnego.

Obecnie w Korei Płn. przetrzymywanych jest trzech Amerykanów. Chodzi o Kima Haka Songa, który w maju 2017 roku został aresztowany za „podejrzane działania wymierzone w państwo” północnokoreańskie; Kim pracował na Uniwersytecie Nauki i Technologii w Pjongjangu. Z kolei w kwietniu 2017 roku w stolicy Korei Płn. aresztowano Kima Sanga Doka za popełnienie „wrogich czynów kryminalnych” mających na celu „podważenie” porządku w Korei Płn. W marcu 2016 roku 62-letni obywatel USA pochodzenia koreańskiego Kim Dong Chul otrzymał w Korei Płn. wyrok 10 lat ciężkich robót w związku z oskarżeniem o działalność wywrotową.

Aresztowany w 2012 roku przez północnokoreańskie władze i skazany na 15 lat ciężkich robót za przestępstwa przeciwko państwu amerykański misjonarz Kenneth Bae został po dwóch latach zwolniony. (PAP)

Na zdjęciu: Mike Pompeo
fot.Al Drago/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*