Szef DIA: Irak i Syria mogą nie przetrwać jako państwa

fot.Baraa Kanaan/EPA

fot.Baraa Kanaan/EPA

Irak i Syria, w których spore obszary zajęło Państwo Islamskie (IS) mogą na skutek wojny i konfliktów etnicznych rozpaść się na części i nie przetrwać jako państwa – powiedział w czwartek szef Agencji Wywiadu Obronnego (DIA) USA gen. Vincent Stewart.

Zdaniem Stewarta Syria może w przewidywalnej przyszłości rozpaść się na dwie lub trzy części; „nie jest to celem polityki, jaką prowadzi USA, ale staje się to coraz bardziej prawdopodobne” – powiedział szef DIA, który wraz z dyrektorem CIA Johnem Brennanem wziął w Waszyngtonie udział w konferencji na temat działań służb wywiadowczych.

Rozpad grozi też Irakowi, trudno bowiem sobie wyobrazić funkcjonalny, wspólny iracki rząd centralny, do którego wejdą iraccy Kurdowie – dodał Stewart.

Brennan podkreślił, że granice tych państw pozostają nienaruszone, ale przyznał, że tamtejsze rządy straciły nad nimi kontrolę.

„Sądzę, że na Bliskim Wschodzie dojdzie w ciągu dekady lub dwóch do zmian, które sprawią, że (region ten) nie będzie wyglądał tak jak dawniej” – powiedział szef CIA.

Zarówno Syrię jak i Irak zamieszkują sunnici, szyici i Kurdowie. Na terenach obu państw IS utworzył samozwańczy kalifat.

AP przypomina, że w roku 2006 Joe Biden, wówczas senator a obecnie wiceprezydent USA, zaproponował, by rozdarty przez konflikty etniczne i religijne Irak podzielić na trzy autonomiczne strefy, przy zachowaniu rządu centralnego, jednak o bardzo ograniczonych kompetencjach.

Administracja byłego prezydenta George’a W. Busha postanowiła nalegać na zachowanie integralności terytorialnej Iraku, ale konfliktów, jakie wybuchły między szyitami a sunnitami podczas interwencji w Iraku nie udało się od tego czasu rozwiązać. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*