Szef CIA: USA przeszkodzą Iranowi w pozyskaniu broni atomowej

Szef CIA John Brennan zapewnił w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym, że USA mogą nie dopuścić do powstania irańskiej broni atomowej, gdyby negocjacje z Teheranem nie przyniosły rezultatów. „USA mają wiele możliwości, by powstrzymać Iran” – powiedział Brennan.

John Brennan fot.Michael Reynolds/EPA

John Brennan fot.Michael Reynolds/EPA

„Prezydent (Barack) Obama bardzo jasno dał do zrozumienia, że przeszkodzimy Iranowi w pozyskaniu broni nuklearnej (…), więc Irańczycy wiedzą, że jeśli wybiorą taką drogę, to zrobią to na swoją zgubę” – powiedział szef CIA.

Pytany o to, czy istnieje ryzyko, że Teheran zdoła ukryć swe instalacje nuklearne, Brennan odparł, że ma zaufanie do amerykańskich i zachodnich służb wywiadowczych. „Sądzę, że mamy pełen obraz tego, co składa się na irański program nuklearny” – dodał.

Agencja AFP przypomina, że grupa irańskich opozycjonistów poinformowała o istnieniu instalacji nuklearnych, o których Zachód jak dotąd nie wiedział; nie jest jasne, czy informacje te zostały potwierdzone. Brennan wyraził jednak w wywiadzie przekonanie, że znane są wszystkie czynne obecnie instalacje tego typu w Iranie.

Szef CIA wyraził też opinię, że zawarcie układu z Iranem, który pozwoli mu zachować program nuklearny przeznaczony na użytek stricte cywilny, nie wywoła wyścigu zbrojeń nuklearnych na Bliskim Wschodzie; odniósł się w ten sposób do obaw, że permisywna polityka wobec Teheranu doprowadzi do sytuacji, w której inne kraje tego regionu również będą chciały rozwijać programy atomowe.

Kraje Zatoki Perskiej „mają zaufanie do USA i wiedzą, że to one są gwarantem ich bezpieczeństwa”, co powinno zapobiec eskalacji zbrojeń nuklearnych – podkreślił Brennan. „Jestem przekonany, że zwłaszcza Saudyjczycy będą naszym rozsądnym partnerem w tym regionie” – dodał.

W Szwajcarii w ostatnich dniach trwały rozmowy między Iranem a USA w sprawie umowy dotyczącej zamrożenia irańskiego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie sankcji międzynarodowych wobec Teheranu. Nowy termin ostatecznego porozumienia mocarstw: USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Rosji oraz Niemiec (grupa 5+1) z Iranem upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca.

Porozumienie ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 r.; przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.

Brennan odniósł się również do kwestii zachodnich sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie. Jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin jest coraz bardziej niezadowolony ze skutków tych retorsji. Dodał też, że Putin w oczywisty sposób przedłożył swe interesy nad dobro narodu.

Pytany o postępy, jakie międzynarodowa koalicja walcząca pod egidą USA poczyniła w walce z Państwem Islamskim, Brennan powiedział, że terroryści z tej organizacji nie zostali całkiem powstrzymani, ale zatrzymano „postępy w marszu Państwa Islamskiego”, które kilka miesięcy temu podbiło spore partie Iraku i Syrii.(PAP)

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*