Szansa na przywrócenie federalnych świadczeń dla bezrobotnych

Szansa na przywrócenie federalnych świadczeń dla bezrobotnych

Demokrata Dick Durbin i republikanin Mark Kirk z Illinois znaleźli się w grupie 10 senatorów, którzy opracowali porozumienie w sprawie przywrócenia federalnych świadczeń dla bezrobotnych, które wygasły 28 grudnia 2013 roku.

Senatorzy Dick Durbin (z lewej) i Mark kirk (z prawej) fot.Mark Kirk Press Office/U.S. Congress

Senatorzy Dick Durbin (z lewej) i Mark kirk (z prawej) fot.Mark Kirk Press Office/U.S. Congress

Wcześniej sen. Kirk głosował przeciw świadczeniom. Zmienił zdanie, gdy został zaatakowany przez demokratyczną organizację American United for Change, która  opłaciła w telewizji kablowej krytyczne spoty przeciw  Kirkowi. Posunięcie senatora może skłonić republikańskich kandydatów do Kongresu do pójścia jego śladem.

Podczas gdy uzyskanie 60 głosów dla propozycji przywrócenia świadczeń w Senacie wydaje się całkiem możliwe, sprawa może utknąć w Izbie Reprezentantów, gdzie liderzy GOP zazwyczaj nie poddają pod głosowanie ustaw, które nie cieszą się poparciem republikańskiej większości.

W styczniu bezrobocie w Illinois wynosiło 8,8 proc., było zatem o 2,2 proc. wyższe niż średnia krajowa. Nic zatem dziwnego, że senatorzy i kongresmani z Ilinois przyłączyli się do akcji. Zatwierdzenie ustawy pomoże nie tylko bezrobotnym. Gdy zaczną wydawać pieniądze do kas lokalnych zarządów zaczną wpływać dodatkowe dochody od sprzedaży.

Według „Chicago Sun-Times”, Biały Dom z zadowoleniem przyjął informację o współpracy demokratycznych i republikańskich senatorów i zrozumieniu konieczności przedłużenia świadczeń dla 2 milionów Amerykanów, którzy dzień w dzień bezskutecznie poszukują pracy i każdego dnia zastanawiają się, jak  wyżywić rodzinę. Przy okazji zaznaczono, że zatwierdzenie propozycji będzie korzystne również dla gospodarki kraju.

(eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*