Syria. Amerykański dron nad kontrolowanym przez dżihadystów Aleppo

Syria. Amerykański dron nad kontrolowanym przez dżihadystów Aleppo

Nad syryjską prowincją Aleppo zaobserwowano co najmniej jeden amerykański nieuzbrojony samolot bezzałogowy. Terytorium to jest kontrolowane przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) – poinformowało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Organizacja monitorująca wojnę domową w Syrii podała też, że islamiści opuścili większość ze swoich dotychczasowych baz w okolicy Aleppo na północnym wschodzie kraju. Mimo to co najmniej kilka źródeł potwierdziło Obserwatorium, że nad tym obszarem dostrzeżono co najmniej jednego amerykańskiego drona.

„Nie widzieli ich tam wcześniej” – powiedział agencji Reutera Rami Abdulrahman z Obserwatorium.

Dron był także widziany miesiąc nad bastionem dżihadystów, miastem Ar-Rakka, znajdującym się około 450 km na północny zachód od Damaszku. Media informowały wcześniej, że również tam bojownicy IS ograniczyli swoją obecność i aktywność w związku z amerykańskimi zapowiedziami o przeprowadzeniu ataków lotniczych na ich pozycje.

Również w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że bojownicy IS pojmali 16 Kurdów na północy Syrii. Do zdarzenia doszło podczas ofensywy dżihadystów, która rozpoczęła się w środę i kieruje się w stronę tureckiej granicy. Operacja ma być prowadzona z wykorzystaniem ciężkiej broni w tym czołgów. IS dysponuje „dużą liczbą bojowników” – poinformował agencję Reutera Abdulrahman.

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Barack Obama ogłosił strategię walki z IS, która ma być realizowana przez uderzenia z powietrza oraz wspieranie sił kurdyjskich i armii irackiej. Zadeklarował, że nie zawaha się zaatakować terrorystów na terytorium Syrii, przed czym dotąd Stany Zjednoczone się powstrzymywały. Powstać ma też szeroka koalicja wymierzona w dżihadystów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka
Tags: Ameryka, dron, Syria

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*