Susan Rice: nie ma współpracy wojskowej między USA i Iranem ws. IS

Susan Rice: nie ma współpracy wojskowej między USA i Iranem ws. IS

Doradczyni prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Susan Rice oświadczyła w piątek, że Stany Zjednoczone nie współpracują militarnie z Iranem w walce z dżihadystycznym ugrupowaniem Państwo Islamskie (IS).

Stany Zjednoczone „nie są w żaden sposób zaangażowane we współpracę militarną z Iranem w sprawie przeciwdziałania Państwu Islamskiemu” – powiedziała Rice na briefingu dla prasy.

Skomentowała w ten sposób krążące od czwartku doniesienia prasowe o poufnym liście, jaki prezydent Barack Obama w połowie października miał wystosować do duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneia.

W liście amerykański przywódca miał podkreślić, że wszelka współpraca między obu krajami w walce z IS jest w znacznej mierze uzależniona od osiągnięcia przez Iran porozumienia z innymi krajami w sprawie irańskiego programu nuklearnego – podał dziennik „Wall Street Journal”.

24 listopada upływa ostateczny termin zawarcia porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego przez Iran i grupę 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy).

Społeczność międzynarodowa podejrzewa, że Iran prowadzi prace nad bronią nuklearną. Teheran zaprzecza, twierdząc, że jego program ma wyłącznie charakter cywilny.

Rice powiedziała też, że Obama przedstawi obawy USA w kwestii cyberbezpieczeństwa podczas rozmów z przedstawicielami władz Chin, z którymi spotka się przy okazji szczytu państw APEC (Współpraca Ekonomiczna Państw Azji i Pacyfiku) w Pekinie w dniach 10-11 listopada.

Podkreśliła też, że plany Obamy na najbliższy szczyt G20 nie przewidują formalnego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Nie wykluczyła jednak, że obaj przywódcy mogą mieć okazję do nieformalnych rozmów. Szczyt G20 odbędzie się w Brisbane w Australii 15-16 listopada.(PAP)

Na zdjęciu:

Susan Rice fot.Oliver Weiken/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: iran, is, Susan Rice, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*