Strażacy walczą z pożarami w stanie Idaho

Strażacy walczą z pożarami w stanie Idaho

W stanie Idaho trwa walka z pożarami lasów i zarośli. Żywioł strawił już ok. 41 tys. hektarów i zagraża kurortowi Sun Valley słynącemu z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych, zwłaszcza narciarstwa. 

System zraszania dachów w Kalifornii fot. Stuart Polley/PAP/EPA

System zraszania dachów w Kalifornii fot. Stuart Polley/PAP/EPA

Pożary, najprawdopodobniej wzniecone przez wyładowania atmosferyczne, zmusiły do ucieczki mieszkańców 2250 domów. W Sun Valley do walki z ogniem użyto armatki używane w zimie do naśnieżania stoków.

W niedzielę podjęto “zmasowaną ofensywę” mającą na celu opanowanie i zlikwidowanie żywiołu, w której bierze udział ponad 1000 strażaków wspieranych przez samoloty i śmigłowce gaśnicze. Zagrożonych jest – jak poinformowały lokalne władze – ponad 5 tys. domów i 1400 firm.

Władze oceniają wartość zagrożonych nieruchomości na 8 mld dolarów. Są wśród nich domy należące do wielu znanych osobistości, m. in. reżysera filmowego Stevena Spielberga, aktora Toma Hanksa i piosenkarki Barbry Streisand.

Walkę z ogniem utrudniało suche, gorące powietrze oraz silny wiatr. W niedzielę nastąpiła zmiana pogody, która nieco poprawiła sytuację. Wzrosła wilgotność powietrza a wiatr osłabł.

 (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*