Steve Bannon zrezygnował ze stanowiska prezesa portalu Breitbart

Steve Bannon zrezygnował ze stanowiska prezesa portalu Breitbart

Steve Bannon, były doradca strategiczny prezydenta USA Donalda Trumpa, zrezygnował ze stanowiska prezesa zarządu prawicowego portalu informacyjnego Breitbart News Network – podał we wtorek portal.

Bannon pełnił funkcję prezesa zarządu od 2012 roku. Portal zapewnił, że obydwie strony będą współpracować tak by zmiana była przeprowadzona w sposób „łagodny i uporządkowany”. „Jestem dumny z tego, co osiągnął zespół portalu Breitbart w tak krótkim okresie czasie i że zbudował światowej klasy platformę informacyjną” – powiedział były doradca prezydenta.

Współzałożyciel portalu Larry Solov skomentował dymisję, doceniając pracę Bannona: „Steve jest cenioną częścią naszej spuścizny i zawsze będziemy wdzięczni za jego wkład i za to, co pomógł nam osiągnąć”.

Bannon odszedł z Białego Domu w sierpniu 2017 roku, co zostało przedstawione jako wspólna decyzja stron, choć media spekulowały, że doradca został zwolniony. Przed swoją dymisją Bannon znajdował się w otwartym konflikcie z zięciem i doradcą Donalda Trumpa, Jaredem Kushnerem, oraz innym urzędnikami Białego Domu. Jednak stosunki Bannona z prezydentem pozostawały dobre aż do ubiegłego tygodnia.

Zmieniło się w ubiegłym tygodniu, gdy została opublikowana książka Michaela Wolffa „Fire and Fury: Inside the Trump White House”. Cytowany w niej obszernie Bannon przedstawia Trumpa jako „umysłowo niezdolnego” do panowania nad Białym Domem i jego personelem. Były główny strateg Białego Domu miał także powiedzieć, że spotkanie Donalda Trumpa juniora i czołowych przedstawicieli kampanii wyborczej Trumpa w czerwcu 2016 roku z grupą Rosjan było „zdradzieckie” i „niepatriotyczne”.

Trump w odwecie nazwał Bannona „niechlujem”, który po stracie pracy, stracił rozum i wezwał darczyńców by zaprzestali go popierać. Były szef portalu Breitbart zaprzeczył informacjom z książki Wolffa w wydanym dopiero w niedzielę oświadczeniu i wyraził żal, że „zwłoka w reakcji na niedokładne dziennikarstwo odnośnie Donalda Trumpa juniora odwróciło uwagę od historycznych osiągnięć prezydenta w pierwszym roku jego prezydentury”.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Na zdj.: Steve Bannon, fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*