Steve Bannon: w PE potrzebna jedna grupa populistów

Steve Bannon: w PE potrzebna jedna grupa populistów

W Parlamencie Europejskim potrzebna jest jedna grupa populistów – uważał amerykański doradca polityczny Steve Bannon, pomysłodawca formacji The Movement, która ma wspierać ugrupowania prawicowe i antyestablishmentowe. Włochy uznał za centrum polityczne ruchu.
W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla rzymskiego dziennika “Il Messaggero” Bannon wyjaśnił, że The Movement to “wolne stowarzyszenie, klub”.
“Będziemy dążyć do stworzenia jednej grupy populistycznej w Parlamencie Europejskim. Ale ważne jest to, by przywódcy populistyczni, niezależnie od tego, do jakich partii należą, spotykali się przed szczytami europejskimi, by zająć wspólne stanowisko” – powiedział. Podkreślił, że jego celem jest “zgromadzenie wszystkich populistów pod jednym dachem; od Europy po Stany Zjednoczone i Amerykę Południową, Izrael, Indie, Pakistan, Japonię, by reprezentować zwykłych ludzi wszędzie tam, gdzie patrzy się na nich z góry i są porzuceni przez elity”.
“Populiści są już u władzy we Włoszech, Finlandii, Danii, Austrii, w czterech krajach Grupy Wyszehradzkiej” – dodał Bannon. Wyraził uznanie dla włoskiej koalicji rządowej, tworzonej przez Ruch Pięciu Gwiazd i Ligę, której lider Matteo Salvini poparł założony przez niego ruch.
Lidera Ligi, wicepremiera Salviniego, nazwał “globalnym przywódcą”. “Dzisiaj Włochy są w centrum politycznym, bo to jest laboratorium” – ocenił, odnosząc się do nowej polityki władz w Rzymie. “To moment w historii, o którym będzie mówić się przez sto lat” – ocenił Bannon.
Wyraził opinię, że wizja kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona jest “coraz bardziej mniejszościowa”. (PAP)

Na zdjęciu: Steve Bannon
fot.MARTIN DIVISEK/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*