Steve Bannon usunięty z Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Steve Bannon usunięty z Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent USA Donald Trump usunął swego doradcę ds. strategicznych Steve’a Bannona ze składu Rady Bezpieczeństwa Narodowego – wynika z pisma opublikowanego w środę w amerykańskim Rejestrze Federalnym.

W dokumencie Bannon nie figuruje już jako członek tzw. Principals Committe, czyli wchodzącej w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego grupy najwyższych prezydenckich doradców i najwyższych rangą urzędników państwowych.

Z pisma wynika również, że w Principals Committee ponownie będą zasiadać szef wywiadu i przewodniczący kolegium szefów połączonych sztabów sił zbrojnych.

W jednym z dekretów wydanych w styczniu krótko po objęciu prezydentury Trump zmienił skład Rady Bezpieczeństwa, wyłączając z niej szefa wywiadu oraz przewodniczącego kolegium szefów połączonych sztabów, a włączając Bannona.

Krytycy prezydenta wyrażali zaniepokojenie mianowaniem Bannona, argumentując, że doradca polityczny nie powinien brać udziału w podejmowaniu decyzji o bezpieczeństwie narodowym.

Wypowiadający się anonimowo przedstawiciel Białego Domu, wyjaśnił w środę, że Bannon znalazł się początkowo w składzie Rady, aby zagwarantować realizację wizji Trumpa, obejmującej m.in. uproszczenia procedur Rady.

63-letni Bannon był szefem sztabu wyborczego Trumpa, a także zajmował kierownicze stanowisko w skrajnie prawicowym portalu Breitbart News.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego doradza prezydentowi Stanów Zjednoczonych w ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej. (PAP)

Na zdj. Steve Bannon, fot.  EPA/JIM LO SCALZO

Categories: Ameryka

Comments

  1. Ezy
    Ezy 5 kwietnia, 2017, 16:02

    Nareszcie mądre posunięcie. Tym razem i ja powiem brawo panie prezydencie.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*