Stan Waszyngton wprowadza moratorium na wykonywanie kary śmierci

Stan Waszyngton wprowadza moratorium na wykonywanie kary śmierci

Gubernator stanu Waszyngton, Demokrata Jay Inslee ogłosił we wtorek, że wprowadza moratorium na wykonywanie kary śmierci. Stany Zjednoczone od lat pozostają w ścisłej czołówce państw orzekających i wykonujących najwyższy wymiar kary.

fot.Paul Buck/PAP/EPA

fot.Paul Buck/PAP/EPA

Inslee powiedział, że podjął decyzję po miesiącach rozważań i ma nadzieję, że dzięki niej stan Waszyngton dołączy do „zataczającej coraz szersze kręgi krajowej debaty o karze śmierci”.

W roboczej wersji oświadczenia gubernatora, do którego dotarła agencja Associated Press, zauważa on, że najwyższy wymiar kary jest orzekany i wykonywany niekonsekwentnie i w sposób dyskryminujący.

Obecnie kara śmierci nie obowiązuje w 17 stanach USA. Jak podaje Amnesty International, jako ostatni zniósł ją stan Connecticut w 2012 roku.

Mimo to USA pozostają w ścisłej światowej czołówce państw orzekających i wykonujących karę śmierci, zajmując piąte miejsce po Chinach, Iranie, Iraku i Arabii Saudyjskiej.

W 2012 roku w USA wykonano 43 egzekucje, z czego 15 w stanie Teksas. Ogółem od 1976 roku, gdy Sąd Najwyższy potwierdził zgodność kary śmierci z amerykańską konstytucją, do końca 2012 roku w USA wykonano 1320 egzekucji, z czego 492 właśnie w Teksasie.

10 kwietnia obchodzony jest jako Europejski i Światowy Dzień Walki z Karą Śmierci. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*