Sprawca strzelaniny w bazie wojskowej w Iraku skazany na dożywocie

Amerykański żołnierz został w czwartek (czasu miejscowego) skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego za zastrzelenie pięciu kolegów w jednej z baz USA w Iraku w 2009 roku. Dzięki ugodzie z prokuraturą wojskową uniknął kary śmierci.

John Russell fot. Militarytimes.com

John Russell fot. Militarytimes.com

Sierżant John Russel był oskarżony o to, że w 2009 roku zaczął strzelać do innych żołnierzy i śmiertelnie ranił pięciu z nich. Do strzelaniny doszło w poradni psychologicznej na terenie bazy Camp Liberty, położonej w pobliżu lotniska w Bagdadzie.

Pod koniec kwietnia Russel przyznał się do stawianych mu pięciu zarzutów popełnienia morderstwa z premedytacją, jednego zarzutu usiłowania zabójstwa i jednego zarzutu napaści.

Obrona utrzymywała, że zachowanie Russela było spowodowane stresem bojowym, którego doświadczał na misji w Iraku. Wojskowa komisja lekarska częściowo potwierdziła tę wersję, uznając, że oskarżony cierpiał na głęboką depresję z cechami psychotycznymi oraz zespół stresu bojowego.

W czasie poprzedzającym strzelaninę Russel od dawna uskarżał się na problemy ze spaniem, prosił o pomoc, pojawiło się u niego jąkanie. Jego zachowanie zaalarmowało przełożonych, którzy odebrali mu broń i kilkakrotnie wysyłali na wizyty do poradni psychologicznej – powiedział adwokat Russela, James Culp.

Prokuratura starała się udowodnić, że oskarżony działał z premedytacją na skutek grożącego mu pozwu o molestowanie seksualne, który mógł zakończyć jego karierę. Według oskarżenia Russel chciał tego uniknąć, ubiegając się o zwolnienie z armii z przyczyn związanych z jego zdrowiem psychicznym. Do strzelaniny miało dojść, gdy wojskowy psychiatra odmówił wypisania niezbędnych dokumentów.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*