Sprawca ataku na Manhattanie to imigrant z Uzbekistanu

Policja transportuje ciała po ataku na Manhattanie fot. JASON SZENES/EPA

Co najmniej osiem osób zginęło we wtorek w Nowym Jorku, kiedy ciężarówka wjechała na zatłoczoną ścieżkę dla rowerzystów i pieszych na Manhattanie – informuje AP, powołując się na anonimowego przedstawiciela organów ścigania. Jest też co najmniej 9 rannych.

Ciężarówka jechała dalej i zatrzymała się dopiero po uderzeniu w inny pojazd. Kierowca, który wysiadł, wykrzykując coś i trzymając „atrapę broni palnej”, został postrzelony przez policję i zatrzymany – informują amerykańskie media.

Reuters pisze, powołując się na „dwa źródła rządowe”, że zajście jest traktowane jako atak terrorystyczny. Śledztwo prowadzi nowojorska policja i FBI.

Wydarzenia te rozegrały się w pobliżu pomnika ofiar zamachów z 11 września 2001 r.

O zajściu został poinformowany prezydent Donald Trump.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio podkreślił, że był to „szczególnie tchórzliwy akt terroru”.

Trump: to był atak chorej i obłąkanej osoby

Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że wtorkowy incydent w Nowym Jorku był „atakiem bardzo chorej i obłąkanej osoby”. Dodał, że organy wymiaru sprawiedliwości szczegółowo ustalają okoliczności ataku.

Wiceprezydent Mike Pence oświadczył, że osoby odpowiedzialne za atak „muszą być pociągnięte do odpowiedzialności”.Sprawca ataku to imigrant z Uzbekistanu 

Jak informuje Associated Press dwóch anonimowych funkcjonariuszy organów ścigania zidentyfikowało napastnika jako 29-letniego Sajfullo Saipowa. Według źródel w mediach amerykańskich pochodzi on z Uzbekistanu. Miał przybyć do USA w 2010 r. i osiedlić się na Florydzie.

(PAP)
Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*