Sondaż: Stany Zjednoczone raczej dobrze postrzegane na świecie

fot.SnapwireSnaps /pixabay.com

fot.SnapwireSnaps /pixabay.com

Ankieta przeprowadzona w 40 krajach przez ośrodek Pew Research wykazała, że badani w większości pozytywnie oceniają Stany Zjednoczone, ich gospodarkę czy kampanię przeciwko Państwu Islamskiemu. Średnio 69 proc. ludzi na świecie postrzega USA przychylnie.

W 2013 i 2014 roku było to 65 proc. – podał ośrodek Pew.

Jednak w odniesieniu do uważanych często za torturę technik przesłuchań, stosowanych przez USA po 11 września 2001 roku, Stany Zjednoczone są oceniane znacznie bardziej krytycznie.

Technik tych nie popiera ok. 50 proc. badanych na świecie, a tylko 35 proc. twierdzi, że są one uzasadnione. O tym, że nie są one usprawiedliwione, jest przekonana większość badanych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech czy Francji. Natomiast podzieleni w tej kwestii są mieszkańcy Włoch, podczas gdy np. w Polsce panuje przekonanie, że techniki te były usprawiedliwione.

Na Bliskim Wschodzie i w Azji brutalne techniki były oceniane raczej negatywnie; wyjątkiem są Izrael, Indie i Filipiny.

W samych Stanach Zjednoczonych panuje przekonanie, że stosowanie tych technik było uzasadnione, ale istnieją wyraźne podziały według linii preferencji politycznych – Republikanie w znacznej mierze je popierają, a Demokraci nie.

Jeśli chodzi o gospodarczą rywalizację USA i Chin, rośnie liczba ludzi, którzy są przekonani o amerykańskiej supremacji. Spośród 40 krajów, w których przeprowadzono badanie, większość ankietowanych w aż 30 z nich uważa Stany Zjednoczone za największe gospodarcze mocarstwo na świecie. Najwięcej przekonanych o tym osób przybyło w Indiach.

Jednak większość osób w 27 krajach uważa, że Chiny ostatecznie zastąpią Stany Zjednoczone w roli światowego supermocarstwa. Najbardziej przekonani o nieuchronnej supremacji Chin są mieszkańcy UE.

Powszechnym poparciem na świecie cieszy się amerykański prezydent. Wyjątkiem jest Izrael, gdzie notowania Baracka Obamy gwałtownie spadły w ciągu 12 miesięcy z 71 proc. do 49 proc. Natomiast w Indiach popularność Obamy podskoczyła z 48 proc. do 71 proc. Ogólnie notowania prezydenta wzrosły w 14 ankietowanych krajach.

Globalne poparcie dla Obamy jest znacznie wyższe niż w jego własnym kraju – wynika z badania.

Przychylnie przyjmowana jest również prowadzona przez USA kampania przeciwko Państwu Islamskiemu (IS). Popiera ją średnio 62 proc. ludzi, podczas gdy 24 proc. sprzeciwia się dowodzonym przez USA operacjom przeciwko IS w Iraku i Syrii.

Badanie zostało przeprowadzone między marcem a majem; uwzględniono w nim odpowiedzi ponad 45 tys. respondentów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*