Sondaż prezydencki: Hillary Clinton znacznie wyprzedza Jeba Busha

Sondaż prezydencki: Hillary Clinton znacznie wyprzedza Jeba Busha

Demokratka Hillary Clinton 54 proc. głosów, Republikanin Jeb Bush 41 proc. głosów – tyle, według opublikowanych w poniedziałek danych sondażu CNN, zdobywa ta dwójka w potencjalnym pojedynku w wyborach prezydenckich w roku 2016.

Były gubernator Florydy Jeb Bush, który jest synem jednego i bratem drugiego byłego prezydenta USA, ogłosił 16 grudnia, że poważnie rozważa start w wyborach prezydenckich w 2016 r.

61-letni Jeb Bush jest bezspornie najpoważniejszym potencjalnym kandydatem Republikanów, który mógłby się zmierzyć z Clinton w najbliższych wyborach, tyle że była sekretarz stanu jeszcze nie zadeklarowała, czy zechce w wyborach uczestniczyć.

Bush wyprzedza swych licznych republikańskich rywali; na 15 potencjalnych kandydatów w tzw. prawyborach obecnie jest faworytem 23 proc. Republikanów wobec 14 proc. w listopadzie. Drugi – gubernator New Jersey Chris Christie – ma 13-procentowe poparcie.

Kampania prezydencka, jak pisze AFP, rozpocznie się na dobre w pierwszym kwartale przyszłego roku od oczekiwanych deklaracji wielu Republikanów, zwłaszcza kongresmenów, i Hillary Clinton.

67-letnia Demokratka przemierza Stany, przemawia w różnych miejscach, zwłaszcza na uniwersytetach, lecz odmówiła wszelkich deklaracji do roku 2015. Wielu obserwatorów twierdzi jednak, że jej kandydowanie w wyborach jest pewne.

Sondaż przeprowadzono w dniach 18-21 grudnia na grupie 1011 Amerykanów. Margines błędu to 3 pkt. proc.(PAP)

Na zdjęciu: Hillary Clinton fot.Ray Stubblebine/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*