Sondaż: ponad dwie trzecie Amerykanów przeciwnych decyzji Trumpa ws. Iranu

Sondaż: ponad dwie trzecie Amerykanów przeciwnych decyzji Trumpa ws. Iranu

Ponad dwie trzecie Amerykanów jest przeciwnych decyzji prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem – wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Reuters/Ipsos.

Według badania przeprowadzonego 4-8 maja przez internet, przed ogłoszeniem decyzji, krok ten popiera 29 proc. ankietowanych dorosłych.

Jednocześnie 42 proc. badanych oceniło, że USA nie powinny się wycofywać z umowy. Pozostałe 28 proc. oświadczyło, że „nie ma zdania” na ten temat.

Reuters podkreśla, że nawet wśród zarejestrowanych Republikanów połowa nie popiera decyzji amerykańskiego prezydenta – opowiedziało się za nią 44 proc. z tych osób. Jednocześnie 28 proc. z nich było za niewycofywaniem się z układu.

Jednocześnie – pisze Reuters – wielu Amerykanów jest zaniepokojonych tym, co się stanie po ogłoszeniu decyzji o wycofaniu USA z porozumienia. Prawie dwie trzecie ankietowanych oceniło, że w takim wypadku Iran prawdopodobnie zapowie rozwijanie programu broni jądrowej. Około połowa odpowiedziała natomiast, że ich zdaniem możliwy jest „konflikt zbrojny” USA z Iranem.

W badaniu zebrano odpowiedzi 1277 osób.

We wtorek Trump ogłosił, że wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, podkreślając, że układ z Teheranem nie zapobiegł „destabilizującym działaniom Iranu” oraz że gdyby pozostawił w mocy dotychczasową umowę, na Bliskim Wschodzie doszłoby do wyścigu zbrojeń nuklearnych.

Celem zawartej w lipcu 2015 r. umowy między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem było ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. (PAP)

fot.STR/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*