Sondaż: Europejczycy niechętni zbrojeniu Ukrainy przez NATO

Sondaż: Europejczycy niechętni zbrojeniu Ukrainy przez NATO

Choć większość Europejczyków i Amerykanów uważa, że NATO powinno angażować się w obronę terytorialną Europy, to nie ma transatlantyckiej zgody ws. dostarczania broni Ukrainie: W UE większość jest przeciw, a w USA za – wynika z sondażu German Marshall Fund.

Wyniki sondażu opublikowano we wtorek w związku z rozpoczynającym się za dwa dni w Newport w Wielkiej Brytanii szczytem NATO, podczas którego przywódcy mają wypracować odpowiedź Sojuszu na rosyjską agresję na Ukrainie.

Z badania wynika, że większość Amerykanów (59 proc.) i Europejczyków (73 proc.) uważa, że NATO powinno być zaangażowane w obronę terytorialną Europy. Tylko 30 proc. Amerykanów i 23 proc. Europejczyków wyraziło przeciwne zdanie.

Ale gdy respondenci zostali zapytani, „czy Sojusz Północnoatlantycki powinien pomagać takim krajom jak Ukraina w obronie poprzez dostarczanie broni i wojskowe szkolenia”, nie było już transatlantyckiej zgody. Większość Europejczyków (53 proc.) powiedziała, że nie. Natomiast większość Amerykanów (55 proc.), że tak.

Spośród respondentów 10 krajów Unii Europejskiej biorących udział w sondażu tylko większość Polaków (52 proc.) oraz Brytyjczyków (53 proc.) stwierdziła, że NATO powinno zapewniać broń i szkolenia takim krajom jak Ukraina. Najmniejsze poparcie w tej sprawie wyrażali Włosi (28 proc.), Hiszpanie (32 proc.), Grecy (37 proc.) i Francuzi (38 proc.).

Większość Europejczyków (58 proc.) opowiedziała się natomiast za tym, by Unia Europejska udzielała wsparcia gospodarczego i politycznego Ukrainie – nawet jeśli istnieje ryzyko zwiększenia konfliktu z Rosją. Podobnie 57 proc. Amerykanów opowiedziało się za tym, by Stany Zjednoczone nadal gospodarczo i politycznie pomagały Ukrainie.

Ponadto większość respondentów w Stanach Zjednoczonych (53 proc.) i Europie (57 proc.) zgodziła się, że NATO powinno próbować wprowadzić stabilność w miejscach takich jak Afganistan.

German Marshall Fund zastrzega, że swój sondaż przeprowadził między 2 a 26 czerwca 2014, czyli przed zestrzeleniem 17 lipca na wschodzie Ukrainy samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych.

Opublikowane we wtorek dane są częścią corocznego badania GMF na temat tzw. transatlantyckich trendów, które przeprowadzono w USA, Rosji, Turcji oraz 10 krajach UE (Francja, Niemcy, Polska, Szwecja, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Holandia i Wielka Brytania). Całość wyników badania zostanie opublikowana 10 września. (PAP)

Na zdjęciu: uzbrojony żołnierz ukraiński fot.Anatoly Maltsev/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*