Sondaż: Amerykanie lubią papieża Franciszka

Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

Papież Franciszek, który pod koniec miesiąca udaje się z wizytą do USA, jest lubiany przez wielu Amerykanów, ale jednocześnie mniej niż połowa uważa, że Kościół katolicki zmierza w dobrym kierunku – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu.

Przychylną opinię o papieżu wyraża dwie trzecie Amerykanów (66 proc.) niezależnie od tego, czy są wierzącymi, protestantami czy katolikami, i niezależnie od płci. W tym pozytywną opinię o nim wyraża 48 proc., a bardzo pozytywną – 18 proc.

Około 20 proc. Amerykanów nie ma zdania na temat papieża Franciszka.

Wśród lubiących go na pierwszym miejscu są katolicy – 87 proc., na drugim miejscu – niewierzący (63 proc.) i zaraz za nimi – protestanci (61 proc.).

Amerykanie mniej kategorycznie odpowiadają na pytanie, czy Kościół katolicki zmierza w dobrym kierunku.

Około 43 proc. z nich ocenia, że Kościół katolicki zmierza w dobrym kierunku, a 21 proc. – że w złym, natomiast 35 proc. nie ma w tej kwestii zdania. Wśród wyrażających zaufanie w dobry kierunek, w jakim zmierza Kościół, na pierwszym miejscu są katolicy – 70 proc.

Większość Amerykanów (52 proc.) sądzi, że przedstawiciele Kościoła katolickiego mają poglądy zbliżone do poglądów wiernych w USA, a 38 proc. jest przeciwnego zdania.

Inny sondaż instytutu Pew, opublikowany w środę, wskazuje, że amerykańscy katolicy mają, zwłaszcza w kwestii rodziny, poglądy mniej tradycyjne niż głoszone. Według tego sondażu 90 proc. amerykańskich katolików uważa, że rodzina złożona z małżeństwa – ojca i matki – zapewnia najlepsze środowisko do wychowywania dzieci. Ale jednocześnie duże grupy wskazują, że także rodziny niepełne, rozwiedzione, pary bez ślubu są dobrym środowiskiem do wychowywania dzieci.

Sondaż środowy wykazał, że 45 proc. Amerykanów zachowuje bliski lub dalszy związek z katolicyzmem. W tym jedna dziesiąta została wychowana w wierze katolickiej, ale od Kościoła odeszła. Podobny procent stanowią tzw. kulturowi katolicy, którzy nie identyfikują się z katolicyzmem jako swoją religią. W jakiś sposób identyfikują się jednak z kulturą katolicką lub częściowo z katolicyzmem. Przykładowo: jedna trzecia twierdzi, że uczestniczy przynajmniej od czasu do czasu we mszy, a wśród kulturowych katolików, wychowanych w religijny sposób, ok. 40 proc. mówi, iż być może powróci kiedyś do tej religii.

Papież Franciszek rozpocznie wizytę w USA 22 września. Po spotkaniu w Waszyngtonie z prezydentem Barackiem Obamą 23 września następnego dnia wystąpi w Kongresie, po czym 25 września uda się do Nowego Jorku, a następnie 27 września do Filadelfii na ósme Światowe Spotkanie Rodzin.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*