Snowden wybrany na studenckiego rektora na uniwersytecie w Glasgow

Snowden wybrany na studenckiego rektora na uniwersytecie w Glasgow

Były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden został wybrany na stanowisko tzw. studenckiego rektora na Uniwersytecie Glasgow – poinformowała we wtorek uczelnia na Twitterze. 

Edward Snowden fot.HO/PAP/EPA

Edward Snowden fot.HO/PAP/EPA

Amerykanin pokonał tym samym pozostałych kandydatów – słynnego kolarza Graeme’a Obree, pisarza Alana Bissetta i duchownego Kelvina Holdswortha. Na stanowisku zastąpi przywódcę partii Liberalnych Demokratów w latach 1999-2006 Charlesa Kennedy’ego.

Honorową funkcję sprawowała w przeszłości m.in. żona pokojowego noblisty Nelsona Mandeli, Winnie Mandela, oraz Mordechaj Wanunu, Izraelczyk, który ujawnił tajemnice izraelskiego arsenału atomowego i został za to skazany na 18 lat więzienia.

Stanowisko kanclerza studenckiego jest obsadzane co trzy lata. Zajmująca je osoba ma reprezentować studentów w radzie uczelni i występować w roli oficjalnego rzecznika ich praw.

Kandydaturę Snowdena wysunęła grupa studentów, którzy uprzednio uzyskali na to zgodę od Amerykanina za pośrednictwem jego prawników.

W oświadczeniu we wtorek wyrazili zadowolenie z wyniku głosowania i przypomnieli, że wybór studenckiego rektora tradycyjnie pełni rolę „ważnego manifestu”. „Poprzez wybór Edwarda Snowdena pokazujemy jemu i innym demaskatorom (ang. whistleblowers), że z odwagą stoimy z nimi ramię w ramię, niezależnie od tego, gdzie przebywają” – podkreślili studenci.

Snowden przekazał mediom dokumenty na temat prowadzonego przez amerykański wywiad programu inwigilacji elektronicznej. Z dokumentów tych wynika, że służby USA szpiegowały m.in. instytucje Unii Europejskiej i ponad 30 czołowych polityków na świecie.

W maju ub.r. Snowden zbiegł z USA do Hongkongu, a następnie do Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl. Jest ścigany przez USA pod zarzutem zdrady, jednak przez wielu jest uważany za bohatera.(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*