Snowden: nie przekazywałem informacji Chinom i Rosji

Były współpracownik służb specjalnych USA Edward Snowden ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości za ujawnienie tajnych informacji zdecydowanie zaprzeczył, jakoby przekazywał informacje rządom Rosji i Chin – pisze brytyjski „Guardian”.

Edward Snowden fot. Glenn Greenwald/Laura Poitras/PAP/EPA

Edward Snowden fot. Glenn Greenwald/Laura Poitras/PAP/EPA

Dziennikarz „Guardiana” Glenn Greenwald napisał, że rozmawiał ze Snowdenem w weekend, a także we wtorek wieczorem i ten miał kategorycznie zdementować pogłoski, że przekazał dane Moskwie czy Pekinowi.

„Nigdy nie przekazałem żadnej informacji żadnemu rządowi, żaden rząd też nie brał nigdy niczego z moich laptopów” – powiedział cytowany w „Guardianie” Snowden.

Sugestie, że Chiny przejęły zawartość laptopów Snowdena pojawiły się 24 czerwca w amerykańskim dzienniku „The New York Times”. Przy czym, jak podkreśla brytyjska gazeta, były to doniesienia z anonimowych źródeł.

Po wyjeździe z USA były pracownik amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) Edward Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne służby monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. 23 czerwca Snowden przyleciał z Hongkondu do Moskwy. Tymczasem władze amerykańskie unieważniły jego paszport, oskarżając go o zdradę tajemnic i szpiegostwo.

Według źródeł dyplomatycznych Snowden wciąż przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. Wystąpił o azyl polityczny w wielu państwach. Pozytywnie na jego prośbę odpowiedziały lewicowe władze Nikaragui, Boliwii i Wenezueli, skonfliktowane ze Stanami Zjednoczonymi.

Dziennikarz „Guardiana” nie ujawnił, gdzie jest Snowden i dokąd zamierza się udać.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*