Snowden chce być studenckim rektorem na uniwersytecie w Glasgow

Snowden chce być studenckim rektorem na uniwersytecie w Glasgow

Były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden znalazł się w gronie osób ubiegających się o stanowisko tzw. studenckiego rektora na Uniwersytecie Glasgow (Szkocja) – poinformowały we wtorek media.

Edward Snowden fot.PAP/EPA

Edward Snowden fot.PAP/EPA

Lokalni studenci twierdzą, że skontaktowali się ze Snowdenem za pośrednictwem jego adwokatów i że zgodził się on kandydować na to stanowisko. Zajmująca je osoba wybierana raz na trzy lata jest głównym reprezentantem studentów w radzie uczelni i oficjalnym rzecznikiem praw studentów.

„Z radością informujemy, że Snowden zgodził się uczestniczyć w wyborach rektora. To wyjątkowa możliwość wyrażenia naszego uznania dla tego odważnego demaskatora, a także dla wszystkich tych, którzy ryzykują, ujawniając przestępcze czyny i skorumpowanie wpływowych grup, służb wywiadowczych, rządów, policji, mediów, parlamentów i armii” – głoszą studenci, którzy wysunęli kandydaturę Snowdena na rektora – swego reprezentanta.

Snowden przekazał mediom dokumenty na temat prowadzonego przez amerykański wywiad programu inwigilacji elektronicznej. Z dokumentów tych wynika, że służby USA szpiegowały m.in. instytucje Unii Europejskiej i ponad 30 czołowych polityków na świecie.

W maju 2013 Snowden zbiegł z USA do Hongkongu, a następnie znalazł się w Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl. Jest ścigany przez USA pod zarzutem zdrady; wielu uważa go za bohatera.

Poza Snowdenem na stanowisko rektora studenckiego kandydują: słynny szkocki kolarz Graeme Obree, pisarz Alan Bissett i duchowny Kelvin Holdsworth. Głosowanie 17 i 18 lutego. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*