Słoneczny samolot wylądował na Hawajach

Solar Impulse 2 na Hawajach fot.Bruce Omori/EPA

Solar Impulse 2 na Hawajach fot.Bruce Omori/EPA

Samolot Solar Impulse 2 napędzany energią słoneczną wylądował w piątek na Hawajach, w Kalaeloa koło Honolulu, po rekordowym 5-dniowym locie z Japonii. Maszynę pilotował 62-letni Szwajcar Andre Borschberg.

Samolot wystartował w poniedziałek rano czasu lokalnego z lotniska w japońskim mieście Nagoja. Ze względu na złą pogodę 1 czerwca samolot musiał lądować w Japonii. Według planu maszyna miała przelecieć na Hawaje bezpośrednio z Nankinu w Chinach.

Organizatorzy podkreślają, że Borschberg ustanowił nowy rekord czasu samotnego lotu non stop; poprzedni rekord należał do Steve’a Fossetta, który w 2006 roku obleciał świat dookoła w ciągu 76 godzin specjalnie zaprojektowanym samolotem odrzutowym.

Solar Impulse 2 nigdy przedtem nie leciał nad oceanem i nie pozostawał w powietrzu dłużej niż przez 24 godziny.

Następnym etapem podróży słonecznego samolotu będzie Phoenix w Arizonie. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Solar Impulse 2 wystartuje do tego lotu; będzie to uzależnione od warunków atmosferycznych.

Historyczny lot dookoła świata Solar Impulse 2 rozpoczął 9 marca w Abu Zabi. Trasę podzielono na kilkanaście etapów. Planowane przystanki są przeznaczone na odpoczynek pilotów – Borschberga i Bernarda Piccarda – przegląd samolotu i kampanię na rzecz czystej energii.

Samolot jest wyposażony w ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych, pokrywających jego skrzydła o długości 72 metrów. To niemal tyle, ile rozpiętość skrzydeł Airbusa A380.

Energia z ogniw fotowoltaicznych jest magazynowana w akumulatorach litowo-jonowych, które zasilają cztery silniki elektryczne. Solar Impulse 2, zbudowany z włókien węglowych, waży 2,3 tony. Jego prędkość maksymalna to 140 km/h, a pułap praktyczny – 8500 metrów. Lekka waga sprawia, że jest bardzo narażony na kaprysy pogody i prądy powietrza.

Solar Impulse 2 jest następcą pierwszej tego rodzaju maszyny, Solar Impulse 1, która m.in. odbyła wieloetapowy lot przez Stany Zjednoczone w 2013 roku.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*