Śledztwo w sprawie możliwej zmowy największych linii lotniczych

fot.Tannen Maury/EPA

fot.Tannen Maury/EPA

Cztery największe amerykańskie linie lotnicze – United, American Airlines, Delta i Southwest – potwierdziły, że są przedmiotem prowadzonego przez ministerstwo sprawiedliwości śledztwa w sprawie możliwej zmowy, mającej na celu utrzymywanie wysokich cen biletów.

Dochodzenie, jak poinformowała już w środę wieczorem rzeczniczka resortu sprawiedliwości USA, ma ustalić, czy doszło do „możliwej nielegalnej koordynacji” działań przez linie lotnicze. Odmówiła sprecyzowania natury tych działań.

Czwartkowy „Wall Street Journal”, powołując się na źródła związane z dochodzeniem, podał, że toczące się od około dwóch miesięcy śledztwo ma ustalić, czy przewoźnicy byli w zmowie, by ograniczać liczbę dostępnych lotów oraz miejsc w samolotach, co utrzymywałoby wysokie ceny biletów.

Ministerstwo sprawiedliwości nie podało, o jakich przewoźników chodzi, ale cztery największe linie lotnicze: American Airlines Group, United Continental Holdings, Delta Air Lines i Southwest Airlines potwierdziły, że są częścią dochodzenia. Zapewniły, że współpracują ze śledczymi. Z kolei JetBlue Airways i Alaska Air Group poinformowały, że ministerstwo sprawiedliwości dotychczas się z nimi nie skontaktowało.

Organizacje konsumenckie i niektórzy politycy od dłuższego czasu sygnalizowali podejrzenia, że może dochodzić do zmowy przewoźników. Ceny biletów lotniczych – jak wynika z danych rządowych – choć nieznacznie spadły w 2015 roku, wzrosły o 13 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat i wciąż są bardzo wysokie mimo znacznego spadku cen paliwa.

„Powodem jest brak konkurencji” – powiedział w czwartek w radio NPR prawnik specjalizujący się w sprawach konkurencji Seth Blum, który doradzał specjalnej senackiej komisji badającej fuzje na rynku linii lotniczych.

Wskazał, że czterech największych przewoźników kontroluje 80 proc. amerykańskiego rynku. W konsekwencji nie odczuwają zbyt wielkiej presji, by obniżać ceny biletów. Jego zdaniem brak konkurencji i wysokie opłaty mogą wskazywać na zmowę, ale będzie ona trudna do udowodnienia. Śledczy będą musieli znaleźć dowody, że między przedstawicielami linii lotniczych dochodziło do spotkań czy wymiany maili w celu porozumienia się w sprawie ograniczania dostępnych lotów i miejsc.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*