Trump zadowolony ze szczytu z Kimem, zapowiada denuklearyzację

Trump zadowolony ze szczytu z Kimem, zapowiada denuklearyzację

Prezydent USA Donald Trump pozytywnie ocenił wtorkowy szczyt z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem oraz podpisane przez nich wspólne oświadczenie. Denuklearyzacja wkrótce się rozpocznie – oświadczył amerykański przywódca na konferencji prasowej w Singapurze.

Trump określił rozmowy z Kimem jako „szczere, bezpośrednie i owocne” i wyraził gotowość do otworzenia „nowego rozdziału” w relacjach pomiędzy USA a Koreą Północną. Podziękował Kimowi za „odważny krok w stronę świetlanej przyszłości” jego kraju. „Przeszłość nie musi określać przyszłości” – powiedział.

W podpisanym po szczycie wspólnym oświadczeniu napisano, że Kim „ponownie podkreślił swoje zdecydowane i twarde zobowiązanie do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”. W zamian Trump zobowiązał się do udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa – głosi oświadczenie, ale nie precyzuje, o jakie gwarancje chodzi.

W dokumencie nie pojawił się konkretny harmonogram denuklearyzacji Korei Płn. ani wymóg, aby była ona „weryfikowalna i nieodwracalna”. Przed szczytem sekretarz stanu Mike Pompeo, który towarzyszył Trumpowi w Singapurze, informował, że „całkowita, weryfikowalna i nieodwracalna denuklearyzacja” reżimu jest jedynym rezultatem, jaki Waszyngton może zaakceptować.

Pytany o to przez dziennikarzy, Trump zapewnił, że USA będą miały „wielu ludzi” w Korei Płn., którzy zweryfikują postępy denuklearyzacji. Wspomniał również, że Kim zgodził się zniszczyć „ważny ośrodek” testów silników rakietowych.

Sankcje nałożone już na północnokoreański reżim w związku z jego zbrojeniami pozostaną w mocy, aż broń nuklearna „nie będzie już czynnikiem” – oświadczył Trump. Dodał, że w ubiegłym tygodniu zrezygnował z nałożenia sankcji na 300 dodatkowych podmiotów, gdyż byłoby to przejawem „braku szacunku”.

fot.KEVIN LIM/THE STRAITS TIMES/SPH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

fot.KEVIN LIM/THE STRAITS TIMES/SPH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

We wspólnym oświadczeniu zapowiedziano kontynuację dialogu, a Trump zapewnił, że nastąpi to „najszybciej, jak to możliwe”. Przyznał, że może być potrzebne kolejne jego spotkanie z Kim Dzong Unem i dodał, że „w odpowiednim czasie” może złożyć wizytę w Pjongjangu, oraz że przywódca Korei Północnej przyjął jego zaproszenie, by „kiedyś w przyszłości” odwiedzić Biały Dom.

Południowokoreańskie media informowały wcześniej, że lider Korei Północnej zaprosił Trumpa do Pjongjangu w liście przekazanym mu przez wysokiego urzędnika reżimu Kim Jung Czola w czasie jego niedawnej wizyty w Waszyngtonie.

Na czas negocjacji z Koreą Północną USA wstrzymają wspólne manewry wojskowe z Koreą Południową – poinformował Trump, uzasadniając to wysokimi kosztami i faktem, że są one „bardzo prowokacyjne” w stosunku do Pjongjangu. Komentując tę wypowiedź, rzecznik pałacu prezydenckiego w Seulu powiedział, że południowokoreański rząd będzie się starał ustalić „konkretne znaczenie i intencje” słów Trumpa.

Amerykański prezydent powiedział, że poruszał z Kimem kwestię praw człowieka w Korei Północnej, a USA będą szerzej poruszały ten temat z władzami tego kraju w przyszłości.

Wtorkowy szczyt w Singapurze był pierwszym w historii spotkaniem przywódców USA i Korei Północnej. Trump opuścił już państwo-miasto, a według źródeł agencji Reutera Kim wyleci stamtąd o godz. 21 czasu miejscowego (godz. 15 w Polsce).

Według części komentatorów w podpisanym we wtorek oświadczeniu zabrakło konkretów, a zobowiązanie do „całkowitej denuklearyzacji” było już zawarte w deklaracji z Panmundżomu podpisanej przez Kima i prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina 27 kwietnia.

Z Singapuru Andrzej Borowiak (PAP)

fot.KEVIN LIM/THE STRAITS TIMES/SPH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*