Siły antyterrorystyczne USA na Filipinach kończą działalność

Siły antyterrorystyczne USA na Filipinach kończą działalność

Oddziały antyterrorystyczne USA, które od ponad 10 lat pomagały władzom Filipin w zwalczaniu powiązanych z Al-Kaidą bojowników na południu kraju, kończą działalność – poinformowali w czwartek przedstawiciele obu państw.

Amerykańscy żołnierze w pobliżu wysp Basilan na Filipinach fot.Laurenz Castillo/EPA

Amerykańscy żołnierze w pobliżu wysp Basilan na Filipinach fot.Laurenz Castillo/EPA

Rozformowanie sił jest związane z wypełnieniem ich misji.

Minister obrony Filipin Voltaire Gazmin powiedział, że kraj został oficjalnie powiadomiony przez USA, iż planują one rozwiązanie Wspólnej Grupy Zadaniowej ds. Operacji Specjalnych.

Sukcesy, jakie siły te odnosiły w walce z bojownikami pozwalają na rozpoczęcie fazy przygotowań do ich rozwiązania – wyjaśnił rzecznik ambasady USA Kurt Hoyer. Na Filipinach pozostaną jednak, choć w mniejszej liczbie, amerykańscy żołnierze.

Wspólną grupę zadaniową USA utworzyły na sprzymierzonych z nimi Filipinach w 2002 roku. Amerykanie postrzegają ten kraj jako ważny front w globalnej walce z terroryzmem; Filipiny odgrywają też istotną rolę w strategii bezpieczeństwa USA koncentrującej się na Azji. Konstytucja Filipin zabraniała siłom USA udziału w walkach na miejscu; zajmowały się one doradztwem, szkoleniem i działaniami wywiadowczymi, w tym prowadzonymi za pomocą dronów.

Obecnie na południu Filipin jest około 320 żołnierzy USA, wcześniej ich liczba wahała się od 500 do 600 – wyjaśnił rzecznik ambasady amerykańskiej.

Większość ludności Filipin to chrześcijanie, ale muzułmanie dominują na południu kraju. Islamska rebelia trwa na tych terenach od 40 lat, a w ostatnim czasie coraz większą rolę w niej odgrywają radykalne ugrupowania. Za powiązane z Al-Kaidą uważa się ugrupowanie Abu Sajefa, które w minionej dekadzie odznaczyło się m.in. wieloma brutalnymi porwaniami i zabójstwami cywilów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*