Sieć szpitali CHS ofiarą zmasowanego cyberataku

Sieć szpitali CHS ofiarą zmasowanego cyberataku

Community Health Systems, kierujący 206 szpitalami na terenie całego kraju poinformował, że padł ofiarą hackerów, którzy wykradli dane 4,5 mln pacjentów.

Jak donosi CNNMoney, hackerzy uzyskali dostęp do nazwisk pacjentów, ich numerów Social Secuirty, adresów zamieszkania, dat urodzin oraz numerów telefonicznych. Praktycznie, ofiarą cyberataku padł każdy pacjent, który korzystał z usług sieci szpitali CHS w ostatnich pięciu latach lub został skierowany do tych placówek przez lekarza z zewnątrz.

Dostęp do danych osobowych stwarza poważne zagrożenie kradzieży tożsamości. Przestępcy mogą na nazwisko  okradzionych pacjentów otwierać  konta bankowe czy karty kredytowe, ubiegać się o pożyczki czy systematycznie niszczyć ich historie kredytowe.

Należące do CHS szpitale działają w 28 stanach, lecz ich największą liczbę notuje się w Alabamie, na Florydzie, w Mississippi, Oklahomie, Pensylwanii, Tennessee i Teksasie. W okolicach Chicago firma prowadzi 3 placówki medyczne − Vista Medical Center i Vista Medical Center West w Waukegan oraz Metro South Medical Center w Blue Island.

CHS  zatrudniła ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Mandiant, którzy wszczęli dochodzenie. Ustalono już, że hackerzy działają z terytorium Chin i posługując się najwyższej jakości sprzętem i oprogramowaniem dopuścili się cyberataków na CHS w kwietniu i czerwcu tego roku.

Współpracę w śledztwie z zarządem sieci szpitali podjęło FBI , które zapewniło o „przeznaczeniu znacznych sił i środków, by przerwać przestępcze operacje i doprowadzić do aresztowania sprawców”.

Federalni oficerowie śledczy i  przedstawiciele Mandiant ujawnili, że  w przeszłości ta sama grupa hackerów uprawiała szpiegostwo gospodarcze, próbując uzyskać dostęp do cennych informacji o urządzeniach medycznych. Tym razem jednak włamała się do banku danych osobistych pacjentów.

Hackerom nie udało się wykraść informacji o historii medycznej pacjentów czy numerach ich kart kredytowych.

CHS zapewnia, że „jak wymaga tego prawo stanowe i federalne” o cyberataku powiadomi wszystkich 4,5 mln pacjentów. (ak)

fot.Emory University Hospital/Handout/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*