Seria tornad w Indianie i Ohio

Seria tornad w Indianie i Ohio

Seria szybko następujących po sobie tornad przeszła w poniedziałek przez stany Indiana i Ohio powodując poważne zniszczenia. Co najmniej 1 osoba poniosła śmierć a 130 zostało rannych.

Żywioł zniszczył lub poważnie uszkodził setki domów, w tym szkoły i inne budynki publiczne, łamał drzewa i zrywał linie energetyczne. Największe zniszczenia zanotowano w rejonie miasta Dayton, w stanie Ohio.

W miejscowości Celina, w stanie Ohio, 81-letni Melvin Dale Hannah poniósł śmierć kiedy porwany przez tornado samochód uderzył w jego dom. Burmistrz Celiny Jeffrey Hazel powiedział, że są rejony, które „wyglądają jak strefa działań wojennych”.

Gubernator Ohio Mike DeWine wprowadził stan wyjątkowy w trzech najbardziej zniszczonych hrabstwach.

Według Krajowej Służby Meteorologicznej w Indianie zanotowano 14 tornad, 12 w Kolorado i 9 w Ohio. Tornada nawiedziły też stany Iowa, Nebraska, Illinois, Minnesota i Idaho. Łącznie na obszarach Wielkich Równin i Środkowego Zachodu zanotowano 55 tego typu zjawisk.

Meteorolodzy podkreślają, że w tym roku tornada występują z nienotowaną dotychczas częstotliwością i są bardzo silne. Szybkość wiatru często przewyższa 200 km/godz. (PAP)

fot.Steve C Mitchell/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka
Tags: Indiana, Ohio, tornado

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*