Senatorzy krytykują brak strategii wobec Syrii i Bliskiego Wschodu

Senatorzy krytykują brak strategii wobec Syrii i Bliskiego Wschodu

Po zamkniętym briefingu Pentagonu wpływowi republikańscy senatorzy skrytykowali administrację prezydenta Donalda Trumpa za brak strategii wobec Syrii i Bliskiego Wschodu, który umocni wpływy Rosji i Iranu w regionie.

Przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych Bob Corker i senator Lindsey Graham z komisji sił zbrojnych skrytykowali plany administracji po wtorkowym briefingu z udziałem szefa Pentagonu Jima Mattisa, przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generała Josepha Dunforda i najwyższej rangi dowódców wojskowych.

“Wszystko podczas tego briefingu sprawiało, że byłem coraz bardziej zmartwiony” – powiedział Graham. “Nie wiem, jak mamy pokonać Państwo Islamskie (IS), polegając na lokalnej policji w kraju kontrolowanym przez (prezydenta Syrii) Baszara el-Asada, który zdaniem USA jest odpowiedzialny za atak chemiczny” – kontynuował senator, cytowany przez CBS News.

Podkreślił, że wszystko wskazuje na to, że Trump “wycofa (wojska USA) z Syrii tak szybko, jak tylko będzie mógł”.

Corker zwrócił uwagę, że teraz na Bliskim Wschodzie “znaczące wpływy” mają Rosją i Iran, a plan wycofania amerykańskiego kontyngentu z Syrii grozi zarówno “odrodzeniem się IS”, jak i utratą pozycji Stanów Zjednoczonych w regionie.

“Syria należy teraz do Rosji i Iranu. To oni będą determinować przyszłość” – dodał.

AFP podaje, że zdaniem Grahama “nie ma w ogóle strategii wojskowej obliczonej na przeciwdziałanie groźnym wpływom Iranu i Rosji” na Bliskim Wschodzie.

Krytyczne opinie Republikanów podzielają niektórzy Demokraci. Senator Chris Coons z komisji spraw zagranicznych ostrzegł, że administracja w ogóle nie stworzyła “koherentnego planu działania” w Syrii.

Rzecznik dowodzonej przez USA koalicji walczącej z IS pułkownik Ryan Dillon powiedział: “Obserwujemy odradzanie się IS w okolicach położonych na zachód od Eufratu”.

Na brak długoterminowej strategii USA wobec Bliskiego Wschodu zwrócili uwagę eksperci po sobotnim ataku na Syrię sił amerykańskich, francuskich i brytyjskich, po którym Trump powtórzył, że ma zamiar zakończyć misję USA w tym kraju.

Szef Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR) Richard Haass napisał, że “operacja wojskowa rzuca niewiele światła na przyszłą strategię USA wobec Syrii”, podczas gdy prezydent powinien taki plan przedstawić.

Ekspert Brookings Institution ds. Bliskiego Wschodu Natan Sachs zwrócił uwagę, że Waszyngton nie wykazuje zainteresowania ograniczaniem rosnących wpływów Moskwy w tym kraju i na Bliskim Wschodzie.

“Administracja Trumpa powinna przynajmniej próbować powstrzymać wzrost wpływów Rosji na Bliskim Wschodzie, skutecznie ją blokując. Ingerencje Rosji wykraczają poza Syrię” – twierdzi Sachs. A nade wszystko – podkreśla – “USA nie powinny wycofać (wojsk) z Syrii”. (PAP)

Na zdjęciu: Lindsey Graham fot.Jim Lo Scalzo/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. dosmucacz
  dosmucacz 18 kwietnia, 2018, 16:35

  Panowie senatorowie są jednak niezastąpieni w swoim działaniu. „Administracja Trumpa powinna przynajmniej próbować powstrzymać wzrost wpływów Rosji na Bliskim Wschodzie, skutecznie ją blokując.” Jasne, Trump powinien zatelefonować do Putina i powiedzieć, że ma natychmiast wycować się z Syrii. Inaczej rozpoczyna wojnę atomową. Oczywiście senator Graham i inni senatorowie udzielą temu poparcia. Czy panowie senatorowie próbowali zrobić coś, aby zabezpieczyć tej administracji przynajmniej jeden dzień normalnej i spokojnej pracy. Senator Corker jest jednostką tak „wybitną” i osobą, która nadal czuje do prezydenta wyjątkową „sympatię”.Jest to powodem rezygnacji senatora z ubiegania się o ponowny wybór. Od samego początku media, grupy sponsorowane przez Sorosa i inne mafie ciągle walczą z tą administracją. Powołanie specjalnego prokuratora to normalne otwarte polowanie na Trumpa. Jeff Session zrobił największy błąd wyłączając sie ze śledztwa rosyjskiego. Facet nie dorósł do stanowiska prokuratora generalnego. Śledztwo przejęli ludzie demokratów, a lawina przecieków ze śledztwa ma na celu powolne niszczenie Trumpa, jego administracji i Ameryki. Jeżeli nie stwierdzono wpływu Rosjan na wybory, to R.Mueller powinien zakończyć swoją działalność jako prokurator specjalny, a nie powiększać je o dodatkowe wątki włączając do niego niektóre panie. Problemy z Iranem już są i będą w przyszłości, ale kto przyczynił się do tego? Kto przekazał Iranowi miliardy dolarów używanych teraz do rozwoju broni atomowej? Jasne, to był „najwspanialszy” prezydent w historii USA, który ma niezwykłe poważanie w mediach i nikt nie ośmieli się go krytykować. A czy panowie senatorwie zatwierdzili już wszystkie kandydatury dla administracji Trumpa? W pierwszą rocznicę objęcia urzędu było ich jeszcze dosyć sporo do zatwierdzenia i dużo więcej niż w tym samym okresie administracji Obamy.

  Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 18 kwietnia, 2018, 20:55

  Nie walczą z administracją. Walczą z wyjątkowo niekompetentnym prezydentem.

  Reply this comment
 3. RP
  RP 19 kwietnia, 2018, 09:37

  Podziekujcie Obamie, francuskim pudernicom zwanymi dumnie Prezydentami I reszcie pozytecznych idiotow ktorzy wspierali Arabskie Rewolucje, oraz szkolili I dozbrajali ISIS nazywajac ich “partyzantami” walczacymi z “rezimem”, urzadzali naloty itd itp. Mimo ze “rezim” to demokratycznie wybrany prezydent gwarantujacy spokoj. Problemow z Iranem nie ma; problem z Iranem ma Israel, zreszta caly ten konflikt smierdzi na odleglosc czosnkiem.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*