Senator Paul: przekazałem Putinowi list od Trumpa

Senator Paul: przekazałem Putinowi list od Trumpa

Amerykański senator Rand Paul poinformował w środę, że podczas swojej wizyty w Moskwie przekazał list prezydenta USA Donalda Trumpa do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina.

„List podkreśla znaczenie dalszego zaangażowania w różnych obszarach, w tym walkę z terroryzmem, wzmocnienie dialogu prawodawczego oraz wznowienie wymian kulturalnych” – napisał na Twitterze republikański senator.

W poniedziałek Paul zaprosił rosyjskich deputowanych do odwiedzenia Kapitolu w celu przedyskutowania kwestii zwalczania terroryzmu oraz ograniczenia rozprzestrzeniania broni jądrowej. Byłaby to pierwsza wizyta delegacji z Rosji w amerykańskim parlamencie od trzech lat – zauważa portal Politico. Amerykański senator zobowiązał się również do blokowania wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji.

Delegacja amerykańskich senatorów odwiedziła Rosję na początku tygodnia, spotkała się z przedstawicielami wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Rady Federacji, oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Paul to jeden z nielicznych Republikanów, którzy bronili postawy Trumpa na szczycie w Helsinkach z 16 lipca – pisze Reuters. Wskazuje, że polityk ten należy do „konserwatywnej części” Republikanów i „często zajmuje antywojenne stanowisko”.

Biały Dom nie skomentował do tej pory sprawy listu przekazanego przez Paula. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, że rosyjskie władze otrzymały list kanałami dyplomatycznymi.

Podczas spotkania w Helsinkach doszło do pierwszej rozmowy w cztery oczy między Trumpem a Putinem. Według deklaracji stron przywódcy poruszyli m.in. tematy gazu, relacji USA-Rosja, konfliktu na Ukrainie i kwestii domniemanej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA. (PAP)

Na zdjęciu: Rand Paul
fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*