Senator McCain krytykuje bierność NATO

Senator McCain krytykuje bierność NATO

Republikański senator John McCain wyraził w poniedziałek zaniepokojenie niechęcią członków NATO do angażowania się w konflikty na świecie, cięciami wydatków obronnych i wstrzymaniem polityki rozszerzenia Sojuszu. Apelował o przyjęcie do NATO Gruzji.

Senator John McCain fot.Khaled Elfiqi/PAP/EPA

Senator John McCain fot.Khaled Elfiqi/PAP/EPA

„Wydaje się, że nasz sekretarz generalny (NATO) czuje się w obowiązku codziennie rano po przebudzeniu powiedzieć: +nigdzie się nie zaangażujemy+. Zastanawiam się gdzie się zaraził tą chorobą” – powiedział McCain. Gorzkie słowa krytyki kierował nie tylko pod adresem sekretarza generalnego Andersa Fogha Rasmussena, ale generalnie członków NATO, zwłaszcza europejskich.

McCain przypomniał, że gdy w Srebrenicy zginęło ok. 8 tys. osób, NATO dokonało interwencji na Bałkanach, za co dziś wszyscy są Sojuszowi wdzięczni. Ale gdy dziś mówi się o kolejnych tysiącach ofiar i torturowanych w Syrii, „nikt nawet tego nie komentuje”. „Niepokoi mnie, że już nigdy więcej nie dokonają interwencji” – wskazał.

Chwalił Francję za „nadzwyczajną” operację w Mali, ale też uznał, że to NATO jako całość powinno być bardziej zaangażowana w Afryce, która potrzebuje wsparcia w walce z terroryzmem i kontroli granic.

McCain zauważył, że spośród członków NATO tylko „Polska i Norwegia podniosły wydatki” związane z NATO. Inne kraje w ostatnim czasie albo wydatki na obronę cięły, jak USA w ramach tzw. sekwestracji, albo je zamroziły.

Krytykował też wstrzymanie polityki rozszerzenia Sojuszu, który w jego mniemaniu jest wciąż gwarantem stabilności na świecie. „Musimy pchnąć do przodu kwestię członkostwa Gruzji” – zaapelował. Zwrócił uwagę, że Gruzja, choć jeszcze nie jest członkiem NATO, wysłała do Afganistanu w ramach natowskiej operacji ISAF więcej żołnierzy (proporcjonalnie do liczby ludności kraju) niż wiele państw członkowskich.

McCain wziął udział w debacie poświęconej przyszłości NATO, jaką zorganizowało w poniedziałek waszyngtońskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Obok niego wystąpił Demokratyczny senator Chrisem Murphy.

Murphy też opowiedział się za dalszym rozszerzeniem NATO i wyrażał zaniepokojenie niewystarczającą wolą europejskich członków NATO do angażowania środków w operacje natowskie. Ale wskazał też na problem w USA, jakim jest „zanikanie tematu NATO z debat w Kongresie”. „Potrzebujemy jakiejś elementarnej edukacji dla nowych kongresmenów o tym, czym jest NATO, jak ważny jest to sojusz” – zaapelował.

Obaj senatorzy wspólnie odwiedzili w grudniu Ukrainę, by wyrazić solidarność z „protestującymi przeciwko rosyjskiej dominacji”, jak wyraził się McCain. „Amerykanie nie zdają sobie sprawy jak ważne dla nich jest nasze poparcie. Nie możemy nie doceniać wagi moralnej perswazji USA” – powiedział.

„USA mają ograniczone narzędzia działania (ws. Ukrainy), a oczekiwania są, że USA przyniosą Ukraińcom ratunek” – przyznał Murphy. Zauważył jednak, że Amerykanie przynajmniej „mówią jednym głosem” na temat Ukrainy, ponad partyjnymi podziałami. Przypomniał, że Senat USA przyjął rezolucję poparcia dla protestujących, a Departament Stanu anulował wizy dla osób odpowiedzialnych za użycie siły wobec pokojowych demonstrantów.

Zdaniem McCaina zbyt małe zobowiązania ws. przyszłości Ukrainy wykazuje Unia Europejska i Międzynarodowego Fundusz Walutowy.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Brad
  Brad 29 stycznia, 2014, 13:18

  dziadziusiowi już dawno na mózg padło i co gorsze, nie można go z tego wyleczyć

  Reply this comment
 2. Rysiu
  Rysiu 29 stycznia, 2014, 18:24

  To prawda Brad, dziadzia McCain zawsze marzyl o wojnie – zwlaszcza, jakby mogl tam wyslac nie swoje dzieci. Wyobrazasz sobie w ilu konfliktach zbrojnych bylaby Ameryka, gdyby dziadzia McCain zostal Prezydentem?

  Reply this comment
 3. stanisław
  stanisław 18 czerwca, 2014, 11:41

  W mediach,tematy wojny i konfliktów zawsze są na
  pierwszym miejscu. dlaczego? media nie wykazują więcej troski w tematach: Ochrona klimatu i zasobów przyrodniczych na ziemi.Globalne Ocieplenie i emisja gazów cieplarnianych w tym CO2,lub przyjazna ekologiczna energetyka dla klimatu,ludzi i przyrody. Są rozwiązania w tych tematach,ludzie to potężny zasób umysłów, wiedzy i nowatorskich techn.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*