Senator McCain jednak nie wejdzie do rady ds. reform na Ukrainie

John McCain fot.Jim Lo Scalzo/EPA

John McCain fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Amerykański senator John McCain, którego udział w międzynarodowej radzie ds. reform na Ukrainie ogłosił ukraiński prezydent, oświadczył w piątek, że nie może przyjąć funkcji, ponieważ nie da się jej pogodzić ze statusem senatora.

W tym tygodniu ukraiński prezydent Petro Poroszenko nominował członków międzynarodowej rady mającej nadzorować reformy na Ukrainie. McCain, republikański senator, który w USA zabiega m.in. o dostarczanie Ukrainie broni do walki z prorosyjskimi separatystami, początkowo oświadczył, że jest zaszczycony zaproszeniem, ale musi sprawdzić, czy zezwala mu na to status senatora.

Następnie w komunikacie wyjaśnił, że „jest zmuszony zrezygnować z inicjatywy” ze względu na zapisy amerykańskiej konstytucji „dotyczące relacji członków Kongresu z zagranicznymi rządami”. „W dalszym ciągu będę czynił wszystko, co mogę, by powstrzymać trwającą agresję Władimira Putina” i wspierać Ukrainę na drodze reform – zapewnił amerykański senator.

Kierujący radą były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili poinformował w czwartek, że chęć wejścia do tej rady wyraził Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent przyjął propozycję, ale dodał, że nie zna jeszcze szczegółów dotyczących pracy w radzie ds. reform.

Wśród zatwierdzonych dotąd członków rady Saakaszwili wymienił szefa komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Elmara Broka, polskiego eurodeputowanego Jacka Saryusz-Wolskiego (PO), byłego szefa MSZ Szwecji Carla Bildta, byłych premierów Litwy i Słowacji – Andriusa Kubiliusa i Mikulasza Dzurindę oraz szwedzkiego ekonomistę Andersa Aslunda.

W tym tygodniu Poroszenko podpisał dekret o składzie rady oraz jej regulamin. Zgodnie z tymi przepisami rada jest organem konsultacyjnym przy prezydencie Ukrainy. Ma przedstawiać rekomendacje w kwestii reform na podstawie najlepszych doświadczeń międzynarodowych i będzie kierować te propozycje do ukraińskiej narodowej rady ds. reform. Rada międzynarodowa ma także analizować te propozycje, które rozpatrywane są w narodowej radzie ds. reform. Międzynarodowa rada będzie zbierać się nie rzadziej niż raz na kwartał.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*